Lekcja hydroponiki z tragicznie zniszczonego Challengera już dostępna po polsku

0

Na polskich stronach programu astronomii edukacyjnej “Hands-On Universe, Europe” została właśnie opublikowana jedna z “Zaginionych lekcji” astronautki Christa McAuliffe, która w 1986 roku zginęła w katastrofie promu kosmicznego Challenger. Ćwiczenie dotyczy uprawy roślina na orbicie.

Autorka lekcji, Christa McAuliffe była amerykańską nauczycielką, która w ramach projektu “Teacher in Space” została wybrana przez NASA z grona jedenastu tysięcy innych przedstawicieli tego zawodu, do misji, podczas której miały odbyć się pierwsze w historii lekcje przeprowadzone z pokładu statku kosmicznego.

Wśród ćwiczeń, które przygotowała McAuliffe, i które nie dotarły na orbitę w wyniku zniszczenia wahadłowca w zaledwie 73 sekundzie misji (STS-51L), znalazło się również to, które właśnie zostało udostępnione po polsku. Lekcja dotyczy hydroponiki, czyli bezglebowej uprawy roślin na pożywkach wodnych.

Wszystkie “Zaginione lekcje” McAuliffe zostały zebrane przez fundację “Challenger Center” powołaną przez rodziny astronautów, którzy stracili życie w katastrofie promu kosmicznego. Są one także tłumaczone na języki obce. Polska wersja ćwiczenia pokazującego sposoby uprawy roślin na orbicie otwiera cykl lekcji z Challenger, które wkrótce ukażą się w naszym języku. Wśród nich znajdą się między innym ćwiczenia poświęcone prawom Newtona czy chromatografii.

Polska wersja “Zaginionej lekcji hydroponiki” została przygotowana przez nauczycielkę przyrody, Marię Jaszczyk oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej i Szkoły Podstawowej przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Radawnicy. Można ją pobrać ze strony: http://www.pl.euhou.net/index.php?option=com_content&task=view&id=263&Itemid=13.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje portalowi Astronomia.pl za zgodę na republikację tego tekstu.

Comments are closed.