Start rakiety Zenit-3SL – Sea Launch wraca do służby

0

O godzinie 22:18 CEST (24.09.2011) otwiera się okienko startowe dla rakiety Zenit-3SL (Sea Launch). Jest to pierwszy start w tej usłudze od kwietnia 2009 roku – w międzyczasie firma wpierw zbankrutowała, a następnie dokonała reorganizacji. Start będzie można zobaczyć “na żywo” w Internecie.

Aktualizacja – o godzinie 22:18 CEST nastąpił start rakiety Zenit-3SL. Praca wszystkich stopni rakiety była prawidłowa. Sea Launch pomyślnie wrócił do służby.

Sea Launch to unikalna usługa, polegająca na starcie rakiety z komercyjnym ładunkiem ze specjalnej platformy morskiej (o nazwie Ocean Odyssey). W momencie startu platforma znajduje się na równiku, co podnosi zdolności nośne rakiety wynoszącej ładunek na orbitę transferową GTO (prowadzącą do geostacjonarnej GEO). Rakieta nośna to rosyjsko-ukraiński Zenit-3 w wyspecjalizowanej wersji SL. Start odbywa się z równika, z punktu o szerokości 154° W, czyli około 370 km na wschód od wyspy Kiritimati.

Pierwszy start w usłudze Sea Launch odbył się w 1995 roku. Do kwietnia 2009 roku odbyło się łącznie 30 startów, w tym dwie katastrofy i jeden częściowo udany start. Ostatnia katastrofa (NSS-8) w styczniu 2007 roku sprowadziła kłopoty na firmę Sea Launch. Potencjalni klienci zaczęli się wycofywać i po kolejnych sześciu lotach, w 2009 roku firma była zmuszona ogłosić ochronę przed wierzycielami wg. rozdziału 11 amerykańskiego prawa bankructwa. Przez kolejne lata trwała reorganizacja spółki, która zmieniła strukturę udziałowców (85% Sea Launch w tej chwili należy do rosyjskiej Energii) i wymagała dodatkowego dofinansowania wartością 200 mln dolarów. Te zabiegi jednak przyniosły spodziewany efekt i w lipcu 2010 roku Sea Launch zdobył kolejny kontrakt. Rozpoczęło się przygotowywanie do wznowienia służby.

Wznowienie służby nastąpi właśnie dziś, 24 września 2011 roku. Na pokładzie rakiety Zenit-3SL, która dziś wystartuje, znajduje się satelita telekomunikacyjny ATLANTIC BIRD 7. Ten satelita ma masę około 4600 kg i zostanie umieszczony na orbicie GEO w punkcie 7° W, skąd będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla Środkowego Wschodu i Północnej Afryki. Satelita został wykonany przez EADS Astrium dla konsorcjum Eutelsat.

Start przewidziany jest na godzinę 22:18 CEST. Relacja “na żywo” rozpocznie się na 15 minut przed startem na tej stronie.

Dyskusja na Polskim Forum Astronautycznym.

Strona Sea Launch.

Trasa lotu Atlantic Bird 7 / Credits - Sea Launch

Comments are closed.