Astrium kupuje Vizadę i buduje Eutelsata-3B

0

EADS Astrium kupi od Apax France spółkę Vizada zajmującą się mobilnymi usługami telekomunikacyjnymi opartymi o łączność satelitarną. Firma zbuduje także kolejnego satelitę dla Eutelsatu.

Vizada

Logo Vizada / Credits: VizadaAstrium porozumiało się z francuskim funduszem inwestycyjnym Apax w sprawie odkupienia za 960 milionów USD spółki Vizada. Transakcja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez francuski urząd regulacji rynku.

Vizada jest jednym z wiodących dostawców globalnych mobilnych satelitarnych usług łącznościowych. Powstała z połączenia Telenor Satellite Services i France Telecom Mobile Satellite Communications. Swoje usługi rozprowadza samodzielnie i za pośrednictwem ponad 400 dealerów. Firma ma na świecie ponad 200 000 użytkowników i zatrudnia 700 pracowników. W 2011 spodziewany przychód wyniesie 660 mln USD, a zysk EBITDA 95 mln USD.

Przejęcie spółki, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na takie usługi, pozwoli Astrium na rozwinięcie własnej działalności w tej dziedzinie.

Vizada jest silnie obecna na rynku łączności wojskowej. W tym roku podpisała umowę na dostawę usług łącznościowych dla rządu USA. Jej klientami są też siły zbrojne Francji i Niemiec.

Marwan Lahoud, dyrektor strategii i marketingu EADS, powiedział, że kupno Vizada wpisuje się w strategię firmy, która chce poszerzać swoją ofertę usług. EADS nabył ostatnio firmę Vector Aerospace (Kanadzie) i Metron (USA).

Eutelsat 3B - wizualizacja / Credits: EADS AstriumSpółka wejdzie w skład Astrium Services, która zajmuje się usługami telekomunikacyjnymi, bezpieczną łącznością i GIS. Infrastruktura teleportów (naziemnych węzłów łączności z satelitami) obu firm zostanie połączona.

Eutelsat 3B

28 lipca Astrium poinformowało także o kontrakcie z firmą Eutelsat na budowę kolejnego satelity, Eutelsat 3B. Będzie to 20. satelita zbudowany przez Astrium dla tego operatora i jego 8. statek oparty o platformę Eurostar 3000. Start przewidziany jest na 2014 rok. Nowy satelita, dzięki 51 transponderom pasm C, Ku i Ka oraz aż 10 antenom, ma prowadzić przesył obrazu, danych, internetu i łączności na terenie Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Brazylii.

Źródło: EADS Astrium

Comments are closed.