Konkurs ESA dla uczniów szkół średnich

0

15 września ruszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dla uczniów szkół średnich. Konkurs będzie otwarty również dla uczniów z Polski!

Na 15 września ESA zapowiedziała rozpoczęcie szeroko zakrojonego konkursu dla uczniów szkół średnich związanego z fizyką wysokich energii i misją Integral.

Uczniowie z państw członkowskich ESA, państw współpracujących oraz Kanady, USA i Rosji, są zaproszeni do udziału w konkursie poprzez zaangażowanie się w jeden z 4 projektów:

  • projekt nr 1: obserwuj – teleskopowe obserwacje gwiazd zmiennych w podwójnych układach gwiazdowych emitujących promieniowanie wysokoenergetyczne i porównanie wyników z danymi z optycznego teleskopu satelity Integral;
  • projekt nr 2: badaj – użycie danych z Integrala do określenia rodzajów źródeł promieniowania wysokoenergetycznego w centrum Drogi Mlecznej;
  • projekt nr 3: projektuj – próba drużynowego zaprojektowania misji do badania promieniowania o wysokiej energii. Uczniowie zapoznają się z każdym aspektem planowania misji kosmicznej, w tym określania celów naukowych, projektowania statku i ładunku;
  • projekt nr 4: buduj – zbudowanie modelu satelity Integral z użyciem wybranych przez siebie materiałów.

Układ Łabędź X-1 (Cygnus X-1), gwiazdy i czarnej dziury - wizualizacja / Credits: ESAUczniowie wcielą się więc w rolę inżynierów, naukowców i astronomów.

Na laureatów czeka wiele nagród, w tym szansa na zaprezentowanie swojej pracy na 9. warsztatach naukowych Integral w Paryżu. Konkurs oficjalnie ruszy 15 września i potrwa do marca 2012 roku.

Od prawie 10 lat satelita Integral bada tajemnice Wszechświata związane z promieniowaniem wysokoenergetycznym, jak pochłanianie materii przez czarne dziury, rozbłyski gamma czy wybuchy supernowych. Konkurs jest częścią obchodów 10. rocznicy misji rozpoczętej 17 października 2002 roku. Satelita został wysłany rakietą Proton-K/DM-2 na silnie eliptyczną orbitę o perygeum na wysokości 10 000 km, a apogeum na wysokości 153 000 km. Konstrukcyjnie podobny do XMM-Newton prowadzi obserwacje za pomocą spektrometru SPI i kamery IBIS.

Wizualizacja pulsara rentgenowskiego / Credits: ESASzczegóły konkursu zostaną ogłoszone 15 września 2011.

Najważniejsze daty:

  1. początek konkursu – 15 września 2011
  2. koniec konkursu – 31 marca 2012
  3. wyłonienie zwycięzców – 31 maja 2012
  4. 9. warsztaty naukowe Integral – 15-10 października 2012

Źródło: ESA

Artykuł opublikowano na licencji Creative Commons CC-BY 2.5.

Comments are closed.