Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2011

0

Drugi Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia 2011 r. (czwartek – niedziela) w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

W 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego – AstroVisioN.pl – zorganizowali pierwszy w historii zlot w “stolicy polskiej astronomii” – Toruniu. Przez 3 dni trwania imprezy adepci astronomii wysłuchali licznych wykładów, które poprowadzili doktoranci oraz zawodowi astronomowie, zwiedzili Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, odwiedzili dom samego Mikołaja Kopernika oraz toruńskie Planetarium i Orbitarium.

Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło. Doświadczenia zdobyte podczas pierwszej edycji imprezy pomogły nam w przygotowaniu jeszcze ciekawszego programu na TZMA2011. Mamy nadzieję, iż Toruński Zlot Miłośników Astronomii wpisze się w karty historii Grodu Kopernika i będzie przez wiele lat najchętniej wybieranym przez miłośników astronomii zlotem.

Drugi Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia 2011 r. (czwartek – niedziela) w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, firma ScopeDome, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo Urania – Postępy Astronomii oraz grupa “Pokazy Nieba w Toruniu”. Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawują: Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Radio Gra.

Internetowy patronat medialny sprawuje forumastronomiczne.pl. Trwają negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Mamy zaszczyt poinformować, że rozpoczęły się zapisy na zlot! Aby się zarejestrować trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie TZMA2011: http://www.tzma2011.pl/index.php?id=rejestracja.
Prosimy o nie odkładanie rejestracji na ostatnią chwilę, ponieważ posiadamy ograniczoną ilość miejsc noclegowych, a zainteresowanie zlotem w tym roku jest ogromne. Na forumastronomiczne.pl znajduje się oficjalny dział poświęcony TZMA2011. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w organizacji TZMA2011. Ze strony zlotu można pobrać przygotowaną przez organizatorów ofertę dla potencjalnych sponsorów.

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. W okresie letnim codziennie odwiedzają to miejsce setki turystów, pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Międzynarodowa akcja “100 godzin astronomii” podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach. Bazę noclegową stanowi tzw. “Gościniec”, w którym znajdują się pokoje 3-, 4-, 5-, 6- oraz 10-osobowe. W budynku znajduje się też jadalnia (lodówka, czajnik elektryczny).

To również świetne miejsce do obserwacji astronomicznych. Oprócz dużej bazy noclegowej ośrodek posiada kilka sal konferencyjnych (największa na ponad 100 osób), dużą polanę (w miarę niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta.

Na uczestników TZMA2011 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium – w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy imprezy odwiedzą również dom Mikołaja Kopernika, toruńskie Planetarium i Orbitarium oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Po raz kolejny miłośnicy spotkają się z mieszkańcami Torunia i podzielą się z nimi swoją pasją – oprawę imprezy uświetni koncert muzyki elektronicznej pt.: „Niebo Heweliusza” w wykonaniu Sławomira Jędraszka, który komponował muzykę m. in. do seansów w toruńskim Planetarium. Kolejną nowością będą liczne warsztaty, podczas których miłośnicy wykonają pomiary na prawdziwych danych obserwacyjnych z różnych obserwatoriów świata.

Tematem przewodnim warsztatów komputerowych będzie fizyka ośrodka międzygwiazdowego oraz klasyfikacja widmowa gwiazd. Pasjonaci poznają teorię związaną z fizyką ośrodka międzygwiazdowego oraz wykonają samodzielnie pomiary na widmach echelle z takich światowych spektrografów jak Uves (pracuje z jednym z czterech teleskopów tworzących VLT – ang. Very Large Telescope), Harps czy Feros (znajdują się w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w La Silla, Chile) – wszystko pod czujnym okiem astronoma. Warsztaty będą unikalną okazją do poznania rozmytych linii międzygwiazdowych, które stanowią największą zagadkę spektroskopii od niemal 90 lat.

Jeśli starczy czasu, miłośnicy poznają tajniki klasyfikacji widmowej gwiazd. Wspólnie dokonamy analizy kilku widm gwiazdowych i wyznaczymy ich typy widmowe. To niezwykła szansa do poznania procesów zachodzących w atmosferach gwiazd. Odpowiednie oprogramowanie i dane obserwacyjne do warsztatów dostarczą prowadzący.

Jeden z uczestników poprzedniej edycji zlotu przygotował wykład połączony z warsztatami na temat “radio meteorów”, czyli w jaki sposób sprzętem znajdującym się w każdym domu odbierać ślady meteorów i je interpretować. W końcu sierpień to miesiąc Perseidów!

Proszę się nie obawiać! Prowadzący warsztaty mają świadomość tego, że te zagadnienia są dla Państwa zupełnie nowe. Postaramy się przedstawić je w bardzo prosty i intuicyjny sposób.

Udostępnimy kilka teleskopów osobom, które nie mają, bądź z pewnych powodów nie mogły wziąć sprzętu obserwacyjnego.
Całkowity koszt uczestnictwa w Zlocie (4 dni, 3 noce) to 200 PLN.

Cena zawiera:

  • 3 noclegi (czwartek, piątek, sobota),
  • 3 śniadania (piątek, sobota, niedziela),
  • 3 obiadokolacje (czwartek, piątek, sobota),
  • wykłady popularnonaukowe oraz warsztaty,
  • imprezę integracyjną – ognisko,
  • imprezę publiczną – m.in. koncert muzyki elektronicznej,
  • seans w Planetarium oraz Orbitarium,
  • zwiedzanie Domu Kopernika,
  • wycieczkę do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

W tym roku koordynatorami zlotu są Marcin Gładkowski oraz Jarosław Suchocki. Niestety Damian Puchalski będzie podczas zlotu za granicą.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje panu Marcinowi Gładkowskiemu za przesłany tekst.

Plakat TZMA 2011 / Credits - organizatorzy TZMA 2011 Budynek Gościńca / Credits - organizatorzy TZMA 2011

Comments are closed.