PW-Sat w czerwcu zostanie dostarczony do ESTEC

0

Studencki satelita PW-Sat wydaje się być na “ostatniej prostej” przed wysyłką do centrum ESA o nazwie ESTEC. Do tego centrum ukończony satelita trafi prawdopodobnie już w czerwcu.

W marcu 2011 roku studenci Politechniki Warszawskiej pracujący przy projekcie satelitarnym PW-Sat, otrzymali oficjalne potwierdzenie, że ich satelita poleci rakietą Vega w drugiej połowie tego roku. Od tego czasu trwały intensywne prace nad integracją i testami satelity. Prace wydają się być na ukończeniu – najprawdopodobniej już w czerwcu PW-Sat zostanie wysłany do ESTEC w Holandii, gdzie nastąpi dalszy etap prac.

Satelita PW-Sat budowany przez Studenckie Koło Astronautyczne PW oraz Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej PW ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN jest sześcianem o boku długości 10 centymetrów. Konstrukcja oparta jest na standardzie CubeSat. Zadaniem urządzenia będzie rozłożenie specjalnie zaprojektowanego żagla. Wielokrotnie zwiększy on powierzchnię satelity, przez co zwielokrotnieniu ulegnie tarcie ze śladową atmosferą naszej planety. Dzięki temu satelita o wiele szybciej i bez pomocy kontroli z Ziemi będzie mógł zostać usunięty z orbity.

Wraz z PW-Satem na orbitę polecą też inne ładunki. Oprócz czterystu-kilogramowego, naukowego instrumentu LARES na pokładzie Vegi znajdą się następujące satelity studenckie: opisywany PW-Sat oraz SwissCube-2, Xatcobeo, UNICubeSAT, Atmocube, e-st@r, UWE-4 i Goliat. W przypadku tego ostatniego swój debiut orbitalny będzie miała również Rumunia.

(MUrb)

Comments are closed.