Misja balonowa Hevelius – koniec poszukiwań gondoli

0

Minął ponad tydzień od minimalnej misji balonowej Hevelius. Niestety nie udało się zlokalizować gondoli. Zakończona została faza aktywnego poszukiwania gondoli.

17 kwietnia odbył się start misji balonowej Hevelius. Namierzanie gondoli trwało aż do spodziewanego momentu lądowania na spadochronie. Niestety nie udało się odzyskać gondoli. Zainstalowane instrumenty, które miały służyć lokalizacji gondoli, powinny działać przez kilka dni od startu, istniała więc pewna szansa, że aparatura zostanie odzyskana, gdy tylko któryś z zainstalowanych trackerów połączy się z siecią GSM.

Niestety, pomimo prób i wysyłania zaawansowanych komend, żaden z trackerów nie odpowiedział. W tej chwili instrumenty już z całą pewnością nie działają, kończymy zatem fazę aktywnego poszukiwania gondoli. Oczywiście jest wciąż możliwe, że gondola zostanie odnaleziona – szczególnie z uwagi na to, iż zbliża się lato.

Gdzie może się znajdować gondola? Wydaje się, że okolice Konina i Jarocina są najbardziej prawdopodobnymi miejscami lądowania kapsuły misji minimalnej Hevelius. W tamtych rejonach znajdują się kopalnie odkrywkowe i lasy, gdzie nieszczęśliwie mogło dojść do przyziemienia.

Niemal od razu po misji minimalnej na Polskim Forum Astronautycznym rozpoczęły się rozmowy na temat misji Hevelius 2. Decyzja o starcie tego projektu już niebawem!

Trajektoria lotu balonu Hevelius. Ostatni punkt został nadany z wysokości ponad 26 km / Credits - Adam Piech, google maps

Comments are closed.