Opóźnienie startu misji STS-134 do 29 kwietnia

0

Dziś menedżerowie NASA zadecydowali o opóźnieniu startu promu Endeavour do misji STS-134 o dziesięć dni. Powodem opóźnienia jest konflikt logistyczny pomiędzy wahadłowcem a rosyjskim pojazdem Progress, którego start przewidywany jest na 27 kwietnia. Prom Endeavour wystartuje 29 kwietnia o godzinie 21:47 CEST.

Od kilkunastu dni menedżerowie NASA dyskutowali z Rosjanami na temat możliwego opóźnienia startu rosyjskiego bezzałogowego pojazdu Progress. NASA chciała, by ten pojazd zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już po części wspólnej misji STS-134. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Rosjanie się zgodzą na opóźnienie startu pojazdu Progress. Kilkadziesiąt minut temu pojawiła się jednak oficjalna informacja, że start promu Endeavour został opóźniony do 29 kwietnia z uwagi na wspomniany konflikt logistyczny.

Start w tej chwili jest zaplanowany na 29 kwietnia 2011 roku, na godzinę 21:47 CEST. Lądowanie powinno nastąpić w piątek, 13 maja 2011 roku, choć rosną szansę na przedłużenie misji STS-134 w celu dokonania unikalnej sesji zdjęciowej ISS i promu*, którą odwołano dla wyprawy STS-133.

 

*Oraz pojazdów ATV-2, Progress i Sojuz.

Comments are closed.