Przenośne planetarium Bajkonur

0

Usiądź wygodnie i zrelaksuj się…

Przenośne planetarium Bajkonur to niezwykłe miejsce. To nowoczesne, profesjonalne narzędzie dydaktyczne ma tak szerokie możliwości, że trudno je wszystkie wyliczyć. Astronom, podróżnik i zapalony popularyzator nauki odkrywa i wyjaśnia w nim zagadki Kosmosu. Dzięki przenośnemu planetarium Bajkonur można dotrzeć z astronomią do każdej szkoły i przedszkola, do małych miast i wsi odległych od wielkomiejskich atrakcji. To wielka wygoda dla nauczycieli i wychowawców, którzy sami wybierają termin i tematy pokazów, a planetarium przyjeżdża wprost do nich. Seanse prowadzone są w większości na żywo i dostosowane do wieku widzów. Przygotowuje je i prowadzi astronom z wykształcenia i zamiłowania, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny przekazywanych treści. W trakcie pokazu i po nim widzowie są zachęcani do zadawania pytań związanych z astronomią.

Planetariów stacjonarnych w Polsce jest kilkanaście, ale nie wszystkie są łatwo dostępne. Organizacja wyjazdu uczniów do takiej placówki wiąże się z wieloma przygotowaniami: zamówieniem terminu, zebraniem pieniędzy od uczniów, rezerwacją autokaru, organizacją zastępstw za nauczycieli opiekujących się grupą, ubezpieczeniem… Koszt wyjazdu w dużej części stanowi transport. Przenośne planetarium Bajkonur wychodzi naprzeciw tym trudnościom, dając niezwykłą możliwość zapoznania się z wyglądem nocnego nieba oraz zjawisk zachodzących nad naszymi głowami – nie tylko w nocy, ale i w dzień. Niewielka średnica kopuły staje się zaletą, gdy znajdą się pod nią uczniowie jednej klasy lub grupy przedszkolnej.

Dzięki temu, że seans jest kierowany do dzieci lub młodzieży w zbliżonym wieku, jego treść i zawartość można na bieżąco dostosować do poziomu wiedzy uczestników. W dowolnej chwili można zatrzymać seans, objaśniając mniej zrozumiałe pojęcia lub cofając się do wcześniejszych fragmentów – rzecz niemożliwa do zrealizowania w publicznym planetarium z uprzednio nagranym pokazem. Kameralność i świadomość przebywania w dobrze znanej grupie koleżanek i kolegów z klasy stwarza poczucie bezpieczeństwa i zachęca do głośnego stawiania pytań, które trudno byłoby zadać w onieśmielającym tłumie.

Planetarium Bajkonur jest świetną zachętą do zainteresowania uczniów astronomią i innymi naukami przyrodniczymi: fizyką, matematyką, geografią, a nawet biologią i chemią. Zjawiska uznawane za trudne – ruch sfery niebieskiej, ruchy Ziemi i planet w przestrzeni, zmiany pór roku i długości dnia, roczną wędrówkę Słońca wśród gwiazdozbiorów zodiakalnych, zmiany faz Księżyca, zaćmienia Słońca i Księżyca oraz inne zjawiska astronomiczne – można pokazać i wyjaśnić w sposób niedostępny dla standardowych pomocy dydaktycznych. Wrażenia przebywania na otwartej przestrzeni, jaką daje kilkumetrowa kopuła, nie da się zastąpić najlepszym nawet podręcznikiem z obrazowymi rysunkami i fotografiami, a nawet komputerowym programem wyświetlającym niebo w dwóch wymiarach na płaskim monitorze. Oprócz rozgwieżdżonego nieba wyświetlić można proste bądź zaawansowane animacje obrazujące zjawiska zachodzące w bezpośredniej bliskości naszej planety lub na krańcach obserwowanego Wszechświata.

Oprócz tradycyjnej astronomii cyfrowe planetarium Bajkonur umożliwia plastyczne pokazanie zjawisk niewidocznych gołym okiem lub wręcz takich, których zwykły śmiertelnik nigdy nie doświadczy: przelotów przez atmosfery planet, wędrówki po powierzchniach planet i księżyców, lotów przez Układ Słoneczny i spojrzenie na niego z różnych odległości… W kilka minut można zabrać widzów w zapierającą dech podróż z Ziemi do środka naszej Galaktyki i jeszcze dalej. “Nudna” astronomia w jednej chwili staje się fantastyczną przygodą!

Seans w przenośnym planetarium daje rzadką możliwość ujrzenia prawdziwie ciemnego nieba, pozbawionego sztucznego oświetlenia, z oszałamiającą wręcz ilością gwiazd. Dla dzieci i młodzieży może to być pierwsze w życiu świadome spojrzenie na rozgwieżdżony nieboskłon. Kto wie, czy zachwyt nad jego pięknem – niedostępnym dla mieszkańców miast rozświetlonych lampami ulicznego oświetlenia, bijącymi w niebo reflektorami podświetlającymi niezliczone reklamy, przecinanymi snopami światła z samochodowych reflektorów – nie stanie się pierwszą inspiracją do zadawania pytań o swoje miejsce w świecie i zainteresowania się nauką? Zadowolenie uczniów i wychowawców oraz ich pozytywne opinie są najlepszą rekomendacją dla naszej działalności!

Polecamy stronę przenośnego planetarium Bajkonur. Polecamy również krótki film na serwisie Flickr.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Tomaszowi Lewickiemu za przesłany tekst.

Comments are closed.