Sekcja Rakietowa SKA: Test silnika zakończony sukcesem

0

Niedawno w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbył się pierwszy test statyczny eksperymentalnego kompozytowego silnika rakietowego Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Test silnika na stały materiał pędny był możliwy dzięki uprzejmości Dyrekcji i pracowników naukowych Instytutu Lotnictwa.

Test nadzorował Specjalista do spraw Silników Rakietowych z Pracowni Technik Kosmicznych, mgr inż. Paweł Surmacz. Kompozytowy silnik Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego to jedna z największych niewojskowych konstrukcji tego typu w Polsce. Komora spalania eksperymentalnego silnika rakietowego może pomieścić nawet do 1 kg metalizowanego paliwa kompozytowego. Należy zaznaczyć, że silnik ten jest wielokrotnego użytku. Pierwszy etap procesu ewaluacji kompozytowego silnika rakietowego Sekcji Rakietowej polegał na zbudowaniu silnika przewymiarowanego, zdolnego wytrzymać ciśnienie praktycznie niewystępujące nawet w profesjonalnych silnikach na stałe materiały pędne. Silnik został zaprojektowany w programie CATIA.

Oprócz systemów mocowania dyszy i zatyczki testowano rozwiązania dotyczące sposobu uszczelniania, doboru materiałów na dyszę i zatyczkę, doboru inhibitora i izolacji termicznej. Na podstawie nagrań obrazu porównywano przepływ gazów przez dyszę z przepływem zamodelowanym w programie FLUENT. Dokonano także przybliżonego pomiaru ciągu. Pierwszy test odbył się z wykorzystaniem popularnej amatorskiej masy pędnej zwanej “karmelkiem”.

Podczas testów zastosowano nadmiarowe warstwy izolacji termicznej i umieszczono 460 g paliwa karmelkowego w czterech blokach w konfiguracji typu Bates. Silnik pracował 2,3 s generując efektowną, jak na “karmelek”, kitę.

Obecnie członkowie Sekcji Rakietowej przeprowadzają analizy degradacji poszczególnych elementów silnika i opracowują wyniki pomiarów. Silnik jest przystosowany do łoża silnika eksperymentalnej rakiety Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Pierwsze analizy wskazują na duże prawdopodobieństwo wykorzystania go do pierwszego lotu rakiety.

{youtube}VABmv_27mqE{/youtube}
Film z testu statycznego silnika rakietowego na stały materiał pędny / Credits –

Więcej informacji pod adresem: http://ska.pw.edu.pl/rakietowcy

Redakcja portalu kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Adamowi Oknińskiemu za nadesłany tekst.

Comments are closed.