Seria rozbłysków słonecznych klasy C i M

0

Przez cały 6 i 7 marca trwały rozbłyski słoneczne klasy C i M z różnych grup aktywnych. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce na widocznej z Ziemi półkuli słonecznej.

Aktualnie na Słońcu znajduje się kilka większych i bardziej aktywnych grup plam. Najbardziej aktywne mają oznaczenia 1164 i 1166. To właśnie te dwa obszary aktywne w ciągu ostatnich dwóch dni wygenerowały serię stosunkowo silnych (jak na ten okres cyklu słonecznego) rozbłysków. Poniższe nagranie pokazuje większość rozbłysków z 6 i 7 marca 2011 roku. Nie ma na nim najsilniejszego rozbłysku klasy M 2, który miał miejsce 7 marca około godziny 21:00 CET.

{youtube}qqkyh5SgqeU{/youtube}
Rozbłyski słoneczne z 6 i 7 marca 2011 roku / Credits – NASA, SDO,

Niektóre z tych rozbłysków wygenerowały koronalne wyrzuty masy (CME), które częściowo mogły być skierowane w Ziemię. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin okaże się, czy są szanse na interakcję ziemskiej magnetosfery z materią wyrzuconą podczas CME.

{youtube}giCkE0D-2QQ{/youtube}
CME wywołane przez jeden z rozbłysków z 7 marca 2011 roku  / Credits – NASA, ESA, SOHO,

W ciągu kilku ostatnich miesięcy wyraźnie wzrosła aktywność słoneczna. Coraz częściej zdarzają się rozbłyski klasy C i M. Wydarzył się także jeden rozbłysk klasy X. Możliwe, że już niebawem nie będziemy zwracać uwagi na stosunkowo “słabe” rozbłyski klasy C i dolnych stanów klasy M, gdyż Słońce będzie generować jeszcze silniejsze rozbłyski.

Aktywność słoneczna jest stale komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.