Luty 2011 roku – wzrost aktywności słonecznej

0

Ostatnie rozbłyski i koronalne wyrzuty masy wskazują na wzrost aktywności słonecznej. Jest to kolejny dowód na Słońce “budzące się ze snu”. Czego możemy się spodziewać w następnych tygodniach i miesiącach?

Początek 2011 roku był dość “nieszczególny” na Słońcu. Co prawda pod koniec stycznia nastąpił jeden rozbłysk klasy M z grupy 1149, ale przez kilka kolejnych dni aktywność wyraźnie spadła.

Sytuacja się wyraźnie zmieniła gdy nowa grupa plam o numerze 1158 zaczęła generować rozbłyski. Trzynastego lutego ta grupa wyzwoliła rozbłysk o sile M 6.6, jeden z najsilniejszych ostatnich lat. Tym razem ten rozbłysk nie był odosobniony. Zaledwie 32 godziny później ta sama grupa wygenerowała jeszcze silniejszy rozbłysk klasy X, pierwszy o takiej sile w obecnym,  24. cyklu aktywności słonecznej. Ten rozbłysk wywołał niewielki koronalny wyrzut masy (CME), który był skierowany w Ziemię. Poniższe nagranie pokazuje ten rozbłysk oraz CME.

{youtube}i61Lxd9vVxc{/youtube}
Rozbłysk klasy X oraz CME – 15 lutego 2011 roku / Credits – NASA, ESA, SDO, SOHO, djxatlanta

Od tego czasu trwa seria mniejszych i większych rozbłysków z grupy 1158. Ponadto, kolejna grupa o numerze 1161 zaczęła wykazywać wyższą aktywność, generując rozbłyski klasy C oraz jeden klasy M. Poniższy film prezentuje rozbłyski wygenerowane przez grupy 1158 i 1161 pomiędzy 16 a 17 lutego 2011.

{youtube}veBkFx3vR9Q{/youtube}
Rozbłyski słoneczne – 16 i 17 lutego 2011 roku / Credits – NASA, SDO

Ostatnie wydarzenia są typowe dla okresu wzrostu aktywności słonecznej. Maksimum obecnego cyklu przewidywane jest na czerwiec lub lipiec 2013 roku. Do tego czasu coraz więcej podobnych aktywnych regionów powinno się pojawiać na Słońcu i generować silniejsze rozbłyski – także klasy X. Z tymi rozbłyskami mogą być związane silniejsze zjawiska CME – a co za tym idzie – zorze polarne, widoczne także z Polski. Oczywiście, możliwe są (szczególnie w najbliższych miesiącach) “spokojniejsze momenty” z niższą aktywnością – mogą się nawet przydarzyć dni bez plam słonecznych. Dlatego też warto stale monitorować wydarzenia na naszej Dziennej Gwieździe – w najbliższych miesiącach może się wiele wydarzyć!

Wykres aktywności słonecznej z ostatnich kilkudziesięciu godzin / Credits - NOAA, SWPC Boulder, CO USA

Comments are closed.