Ekspedycja 26. fotografuje start ATV-2

0

Załoga Ekspedycji 26. z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obserwowała start rakiety Ariane 5 z europejskim pojazdem ATV-2.

Szesnastego lutego europejska rakieta Ariane 5 wyniosła bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy ATV-2 na orbitę. Celem tej wyprawy jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na którą ATV-2 ma dowieźć nieco ponad 7 ton ładunku, w tym 80 ekwiwalentów toreb ładunków CTBE dla NASA oraz 20 toreb CTBE dla ESA. Dokowanie ATV-2 do ISS przewidziane jest na 24 lutego 2011 roku.

ISS znajdowała się w dogodnym położeniu na orbicie w momencie startu rakiety Ariane 5. Pozwoliło załodze Stacji na zaobserwowanie startu oraz wykonanie kilku zdjęć. Zdjęcia ukazują smugę pozostawioną przez rakietę podczas pierwszych kilkunastu minut od startu. Sama rakieta – z racji odległości – nie jest widoczna na tych zdjęciach. Obserwacji dokonano z modułu Cupola.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin pojazd ATV-2 przejdzie serie testów orbitalnych oraz będzie stopniowo zmieniać swoją orbitę, tak by 24 lutego “dogonić” ISS. Dokowanie przewidywane jest na godzinę 16:45 CET. NASA TV będzie transmitować to wydarzenie od godziny 16:00 CET.

(NASA, ESA)

Start rakiety Ariane 5 widziany z pokładu ISS / Credits - NASA Start rakiety Ariane 5 widziany z pokładu ISS / Credits - NASA

Comments are closed.