Order Zasługi RP dla George’a Zamki?

0

Pojawia się coraz więcej informacji na temat przyjazdu George’a Zamki do Polski. Wiele wskazuje na to, że astronauta otrzyma Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

O możliwym przyjeździe George’a Zamki – amerykańskiego astronauty o polskich korzeniach – wspominaliśmy już pod koniec stycznia. Dziś jest już niemal pewne, że astronauta w połowie marca na krótko odwiedzi jedynie Warszawę.

W trakcie wizyty George Zamka powinien odwiedzić Centrum Nauki Kopernik oraz otrzymać Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Brak w tej chwili oficjalnego uzasadnienia nadania Orderu, lecz można przypuszczać, że jest to przynajmniej częściowo związane z pełną polskich akcentów misją STS-130 oraz późniejszą wizytą astronautów w Polsce.

Order Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej to cywilne odznaczenie zajmujące drugie miejsce w hierarchii orderów po Orderze Orła Białego. Order przyznawany jest cudzoziemcom oraz Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, którzy wnieśli wybitny wkład do współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a innymi państwami i narodami. Order ustanowiono w 1992 roku.

(Informacja własna)

Comments are closed.