Pokaz dzieł Jana Heweliusza w Gdańsku

0

W 400. rocznicę urodzin Jana Heweliusza mieszkańcom Trójmiasta i wszystkim, którzy tego dnia zechcą odwiedzić Bibliotekę Gdańską, zaprezentowane zostaną oryginalne dzieła wybitnego gdańskiego astronoma. To wyjątkowa okazja zobaczenia cennych ksiąg, które na co dzień przechowywane są w bibliotecznych magazynach. Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk serdecznie zaprasza!

Z ukazanych dzieł zobaczyć będzie można m.in.: “Selenographia” z 1647 roku (najważniejsze dzieło uczonego zawierające opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz), “Machinae coelestis” z roku 1673 (historia astronomii i opis gdańskiego obserwatorium, opisy zaćmień Księżyca i planet oraz obliczenia astronomiczne), “Cometographia” z roku 1668 (dedykowana Ludwikowi XIV, dotycząca obserwacji komet i około 200 gwiazd od czasów najdawniejszych), “Prodomus Astronomiae” z roku 1690 (atlas nieba z zaproponowanymi przez Heweliusza nowymi gwiazdozbiorami, wydany już po jego śmierci) oraz globus nieba z 1728 roku, który na podstawie map Heweliusza sporządził Johann Gabriel Doppelmaier.

Sobotni pokaz będzie niebywałą okazją na obejrzenie cennych dzieł, w tym tych kolorowanych – Selenographia oraz Machina coelestis. Na wszystkie pytania zwiedzających odpowiedzą dyżurujący bibliotekarze.

Pokaz odbędzie się w Czytelni Zbiorów Specjalnych na ul. Wałowej 15 w Gdańsku, pomiędzy godziną 9:00 a 15:00.

Źródło: BG PAN

Comments are closed.