Konkurs: wyśledź NanoSail-D

0

NASA i witryna spaceweather.com ogłosiły wspólny konkurs na zdjęcie żagla słonecznego NanoSail-D. Satelita rozłożył 20 stycznia żagiel słoneczny o powierzchni 9,3 m2. Odbite od niego światło słoneczne sprawia, że satelita ma jasność ponad pięć razy większą od Wenus. NanoSail będzie orbitował jeszcze przez około 70-120 dni.

NASA i spaceweather.com ogłosiły konkurs na najlepsze zdjęcie orbitującego żagla słonecznego NanoSail-D, który niespodziewanie odłączył się od satelity FASTSAT 19 stycznia. Dzień później satelita wykonał swoje główne zadanie – rozłożył żagiel słoneczny.

Aby zachęcić amatorów do obserwacji satelity, agencja kosmiczna i serwis spaceweather.com ufundowały nagrody za trzy najlepsze zdjęcia przelatującego NanoSaila-D. Nagroda główna do 500 dolarów amerykańskich, I nagroda – 300 USD, II nagroda – 100 USD.

Konkurs jest otwarty na zdjęcia wszelkiego typu, od zdjęć teleskopowych po zdjęcia flar żagla wykonanych obiektywami szerokokątnymi. Do konkursu kwalifikuje się każde zdjęcie na którym uwieczniono przelot NanoSail-D.

Żagiel satelity ma wielkość dużego namiotu. Nim powróci do atmosfery, gdzie ulegnie zniszczeniu, będzie widoczny przez 70-120 dni. Konkurs trwa więc do momentu zniszczenia satelity. Satelita ma jasność około 5 razy większą od Wenus, która wraz z obniżaniem się orbity statku może wzrosnąć, osiągając jasność aż 10 razy większą od Wenus.

Więcej o konkursie na dedykowanej stronie WWW.

Źródło: NASA

Comments are closed.