Cassini: trzecie zbliżenie do Rei

0

We wtorek nad ranem sonda Cassini dokonała trzeciego, największego dotychczas zbliżenia do księżyca Rea, drugiego co do wielkości księżyca Saturna.

Sonda Cassini minęła powierzchnię lodowej Rei o godzinie 04:53 UTC (05:53 CET) 11 stycznia, w odległości około 70 kilometrów. Celem zbliżenia były badania księżyca w celu lepszego zrozumienia pierścieni Saturna.

Rea to drugi największy księżyc Saturna, odkryty w 1672 roku przez Giovanniego Cassiniego, patrona sondy kosmicznej wysłanej 325 lat później. Księżyc ten stanowi jedną z lepszych możliwości obserwowania częstości uderzenia mikrometeoroidów w sąsiedztwie gazowego giganta. Niemal zupełny brak atmosfery pozwala na nieskrępowane działanie analizatora pyłu kosmicznego i detektora fal plazmy sondy.

Zliczenie cząstek pyłu unoszonych z powierzchni Rei pozwoli naukowcom oszacować ilość takich cząstek w układzie Saturna i oszacować jak wiele podobnych cząstek pochodzących z innych części Układu Słonecznego zasila pierścienie gazowej planety. Pośrednio może to pozwolić na oszacowanie wieku pierścieni.

Poprzednie próby takiego zliczania cząstek pyłu były zakłócone przez  pyłowy pierścień E, składający się z materii wyrzuconej z powierzchni Enceladusa. W przypadku pomiarów przy Rei, naukowcy potrafią w dostateczny sposób wyłączyć z pomiarów efekt zakłóceń powodowanych przez pierścień E. Co więcej, teraz nastawiono się na detekcję cząstek mniejszych niż mierzono w marcu 2010.

Zbliżenie pozwoli też na lepsze zbadanie cienkiej otoczki gazowej księżyca, składającej się głównie z tlenu i ditlenku węgla. W 2010 roku obecność tych gazów została wykryta przez spektrometr sondy Cassini. Jest to jedyna poza Ziemią atmosfera ciała niebieskiego zawierająca tlen.

Magnetometry i detektory cząstek naładowanych będą badały zaś oddziaływanie między Reą a magnetosferą Saturna. Zbliżeniu będzie też towarzyszyło wykonywanie zdjęć powierzchni Księżyca.

Jest to trzecie zbliżenie Cassini do Rei. Najbliższe do tej pory nastąpiło na odległość 100 km (2 marca 2010). Pierwsze planowane zbliżenie miało miejsce 26 listopada 2005, na odległość ok. 500 km.

Źródło: JPL

Comments are closed.