Podsumowanie roku 2010 – Polska

0

Po podsumowaniu najważniejszych wydarzeń na świecie, czas na Polskę. Rok 2010 był także szczególny dla naszego kraju.

BRITE-PL

Trwają prace nad BRITE-PL. Na początku grudnia miało miejsce Critical Milestone Review (CMR). Pierwszy z dwóch satelitów BRITE-PL powinien być gotowy do wystrzelenia w IV kwartale 2011 roku. Nie jest znana data startu drugiego satelity, ale można założyć, że będzie to około rok później.

Równolegle trwały wybory nazwy dla satelitów BRITE-PL. Konkurs internetowy miał bardzo skomplikowany przebieg, był pełen kontrowersyjnych sytuacji oraz decyzji. Ostatecznie wybrano nazwy Lem (pierwszy satelita) i Heweliusz (drugi satelita). Kandydatura tego drugiego imienia była wspierana m.in. przez serwis Kosmonauta.net.

15 mln zł więcej na PECS w 2011 roku

Tuż przed końcem roku Sejm głosował nad ustawą budżetową na rok 2011. Jednym z wniosków było powiększenie budżetu polskiej składki na PECS z około 5 mln na 20 mln zł. Po kilku latach zastoju (składka PECS była “zamrożona”), polska integracja z Europejską Agencją Kosmiczną ma szansę wyraźnie przyśpieszyć.

SCOPE 2.0, ESEO, ESMO, PW-Sat i łazik MAGMA

Z dokonań polskich studentów możemy być dumni. Co roku ambitni studenci z naszego kraju biorą udział w różnych projektach ze świetnymi rezultatami. Często bez polskich studentów niektóre programy międzynarodowe prawdopodobnie nie mogłyby być zrealizowane. Czysto polskie projekty studenckie także świetnie sobie radzą. Przykładem mógł być SCOPE 2.0 – urządzenie studentów ze Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Inny projekt, łazik MAGMA, zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobył trzecie miejsce na University Rover Challenge 2010. Gratulacje!

Swoistą łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest fakt, że studenci wciąż muszą się upominać o fundusze potrzebne do realizacji planów. Tak to było w przypadku polskiego udziału w satelicie ESMO, kiedy to należne fundusze ze strony rządu zostały przyznane dopiero po szeroko zakrojonej akcji. Miejmy nadzieję, że wraz z podniesioną składką na PECS, te problemy odejdą w przeszłość.

CHOMIK na Phobosa!

Centrum Badań Kosmicznych (CBK) buduje specjalny chwytak, który pobierze próbki z Fobosa – największego księżyca Marsa. CHOMIK będzie częścią misji Phobos-Grunt, której start planowany jest na listopad 2011 roku.

JEM-EUSO

W 2010 roku dowiedzieliśmy się także o polskim udziale w budowie instrumentu JEM-EUSO. To urządzenie trafi na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2015 roku. Polski udział w JEM-EUSO rozpoczął się pod koniec 2008 roku i obejmuje zadania związane z zaprojektowaniem, budową oraz przetestowaniem zasilaczy i przełączników wysokiego napięcia. W tej chwili przewiduje się budowę prototypów przełączników i zasilaczy – a jeśli odpowiednie fundusze zostaną zabezpieczone przez stronę polską, to produkcja przełączników i zasilaczy będzie możliwa. Dodatkowo, polscy naukowcy wezmą udział w analizie zebranych danych.

Organizacje astronautyczne

W 2010 roku miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń związanych z polskimi organizacjami astronautycznymi. Powstało Polskie Towarzystwo Rakietowe, gdzie działa wielu specjalistów w dziedzinie technik rakietowych. Mars Society Polska zorganizowało 10. Europejską Konwencję Mars Society, na której gościł dr Zubrin. Wszystkie te organizacje wspólnie pracują przy konsultacjach społecznych dotyczących programu rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce. Finał prac nastąpi w 2011 roku

Internet – Kosmonauta.net i Polskie Forum Astronautyczne

Rok 2010 był także ważny dla polskiego zakątku internetu. Ilość dziennych czytelników serwisu Kosmonauta.net wzrosła około pięciokrotnie. Napisaliśmy nasz tysięczny (w lutym) oraz dwutysięczny (w listopadzie) artykuł. Staraliśmy się dotrzeć do lokalnych wydarzeń i informacji, a także uczestniczyć w konferencjach i wystawach. Bez wątpienia naszym największym sukcesem w tym roku było uczestnictwo na IAC 2010 – największej konferencji astronautycznej.

W lipcu powstało Polskie Forum Astronautyczne, na którym do końca tego roku pojawiło się ponad 10000 postów napisanych przez ponad 150. użytkowników. Jest to wyraźny znak, że zainteresowanie astronautyką rośnie w naszym kraju i potrzebne jest dedykowane aktywne miejsce do dyskusji na te tematy.

Zespół SCOPE 2.0 wraz z Payload Managerem i Communication Managerem przy gotowym eksperymencie (SKA/SCOPE)

Eksperyment JEM-EUSO / Credits - JEM-EUSO Collaboration

Comments are closed.