Szybszy powrót na Ziemię Sojuza TMA-19

0

Rosyjski pojazd załogowy Sojuz TMA-19, który aktualnie zacumowany jest do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będzie musiał powrócić na Ziemię kilka dni wcześniej. Oryginalnie, trzyosobowa załoga stanowiąca część Ekspedycji 25 – Rosjanin Fiodor Jurczychin oraz astronauci amerykańscy – Shannon Walker i Douglas Wheelock, mieli powrócić 30 listopada. Obecnie będzie to jednak 26 listopada z rezerwową datą przypadającą dzień później.

Powodem zmiany jest szczyt OBWE, który ma się odbyć w stolicy Kazachstanu, Astanie, pomiędzy 1 a 2 grudnia bieżącego roku. Aby zapewnić bezpieczeństwo delegacjom z różnych krajów, rząd Kazachstanu zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad całym krajem już od 28 listopada, a zatem lądowanie pojazdu kosmicznego nie będzie mogło się odbyć w pierwotnie zaplanowanym terminie.

Szczyt OBWE wymusił więc zmiany w dacie lądowania, które spowodowały również odmienną charakterystykę trajektorii lądowania pojazdu. Kierownik Lotów Załogowych rosyjskiej agencji kosmicznej zwrócił się więc do centrum kontroli misji i nakazał przeprowadzenie obliczeń, pozwalających na wyznaczenie nowej trajektorii oraz daty lądowania Sojuza TMA-19.

Nowy termin przypada prawdopodobnie na godzinę 8 rano czasu CET, 26 listopada – pojazd powinien wtedy wylądować w odległości około 70 kilometrów od miasta Arkałyk w centralnym Kazachstanie.

(Roscosmos)

Comments are closed.