Trwa kampania lotna projektów BEXUS

0

Polski eksperyment SCOPE 2.0, system sterowania i stabilizacji kamery przebywa obecnie na tegorocznym finale kampanii BEXUS. W kosmodromie Esrange Space Centre w Szwecji trwają przygotowania do startów eksperymentów, który planowany jest na wtorek.

Piątek (01/10/2010)
Po południu polska drużyna dotarła do Esrange, po czym zaczęła przegląd i przygotowania eksperymentu. SCOPE przetrwał podróż bez żadnego uszczerbku. Bez problemu została uruchomiona część elektroniczna.

Sobota (02/10/2010)
Dzień upłyną nad znajdowaniem i rozwiązywaniem błędów w oprogramowaniu. Zostało przetestowane działanie czujnika IMU na platformie startowej. Niestety z powodu wszechobecnych rud żelaza nie jest możliwa jego kalibracja przed startem balonu.  Skutkiem będzie pewna niedokładność obserwowanych obiektów, którą obecnie trudno oszacować. Pojawiły się niespodziewany problem z zawieszającym się oprogramowaniem systemu elektroniki, który po kilku godzinach został rozwiązany. Przyczyną była zbyt duża ilość danych, powstała po podłączeniu GPSa. Zmiana mocowania dodatkowej kamerki, czego skutkiem jest lepszy podgląd pracującego Systemu Stabilizacji. Testy stabilizacji z udziałem IMU, zmiana prędkości reagowania układu na wyższą. Problem z trzecim stopniem Systemu Stabilizacji, który nie reaguje na ograniczenia kątowe nałożone w oprogramowaniu i przy większych wychyleniach zaczepia o ograniczniki mechaniczne, gubiąc swoją pozycję. Nie znaleziono błędu, na razie 3. stopień unieruchomiony, o ile czas pozwoli nastąpi powrót do tego zagadnienia. Dobór współczynników proporcjonalności dla 2. stopnia Mechanizmu Stabilizacji.


Niedziela (03/10/2010)

Z rana odprawa koordynatorów eksperymentów. Sprawozdanie ze statusów. Eksperyment Scrat, Perdaix i I-Bate gotowe do lotu, CASS-E, RETA i SCOPE 2.0 w trakcie przygotowań. Omówienie wymagań dla obsługi gondoli od poszczególnych eksperymentów. Dla SCOPE na dzisiaj pozostało podłączenie kamery i testy Stacji Naziemnej. O 22.00 planowana jest integracja SCOPE do gondoli. W poniedziałek odbędą się testy komunikacyjne i interferencyjne eksperymentów.

Więcej informacji na www.ska.pw.edu.pl/scope

Kamil i Łukasz podłączają dodatkowa kamerę / Credits - SKA, SCOPE 2.0 Kamil przymierzający pudełko IMU i GPSa do dużej gondoli balonu, na której poleci SCOPE / Credits - SKA, SCOPE 2.0

Comments are closed.