New Solar Telescope przy Big Bear Solar Observatory: pierwsze światło

0

Dwudziestego trzeciego sierpnia opublikowano tzw. “pierwsze światło” z instrumentu New Solar Telescope (NST), zainstalowanego w obserwatorium Big Bear Solar Observatory (BBSO) w Kalifornii. Uzyskane obrazy Słońca są najlepszymi dotychczas zarejestrowanymi w świetle widzialnym.

Zdjęcie w galerii tego artykułu zostało wykonane 1 i 2 czerwca 2010 roku. Na Słońcu znajdowała się wtedy pojedyncza, stosunkowo duża plama oznaczona liczbą 1084. Właśnie ta plama stała się testowym celem dla teleskopu NST.

Teleskop NST ma aperturę rozmiarów 1,6 metra, co pozwala na zaobserwowanie fotosfery słonecznej z rozdzielczością 80 km. Na zdjęciu widać plamę słoneczną (zwaną również cieniem), “obszar przejściowy” (tzw. półcień) oraz zwyczajną fotosferę słoneczną. Cień wygląda na czarny, bowiem jego temperatura (pomiędzy 3000 a 4000 Kelwinów, w zależności od rozmiarów plamy) jest znacznie niższa niż fotosfery (5780 Kelwinów).

Obraz zarejestrowano przy pomocy deformowalnego lustra, wyposażonego w zestaw 97 siłowników, które zmieniają kształt lustra tak, by zminimalizować wpływ zaburzeń atmosferycznych. Za rok lustro to będzie wyposażone łącznie w 349 siłowników, co powinno poprawić jeszcze rozdzielczość.

Rozpoczynający się właśnie 24 cykl aktywności słonecznej jest bacznie obserwowany przez wiele obserwatoriów na Ziemi – a także w kosmosie. Przyczyną jest jego niezbyt typowy przebieg i duża rozbieżność w oczekiwaniach co do możliwej aktywności słonecznej.

(NJIT)

Informacja ukazała się także na stronie astropolis.pl – LINK

Comments are closed.