Po drugim awaryjnym spacerze kosmicznym

0

Kilkanaście godzin temu zakończył się drugi awaryjny spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem astronautom udało się wykonać zaplanowane czynności.Jednocześnie okazało się, że całość napraw zajmie łącznie cztery spacery – dwa razy więcej niż pierwotnie planowano.

Pierwszego sierpnia 2010 roku, około godziny 02:00 CEST miało miejsce zwarcie elektryczne, które zatrzymało jedną z dwóch pomp systemu chłodzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wyniku tego załoga Stacji musiała wyłączyć pewną część systemów, w tym i część eksperymentów. Jednocześnie przystąpiono do oceny problemu. W ciągu kilkunastu następnych godzin zespół nadzorujący systemy ISS zadecydował, że potrzeba przeprowadzić dwa awaryjne spacery kosmiczne. Sprawa jest bardzo ważna, bo system chłodzenia ma wręcz krytyczne znaczenie dla Stacji.

Pierwszy awaryjny spacer kosmiczny miał miejsce 7 sierpnia 2010 roku. Spacer okazał się być znacznie trudniejszy niż przewidywano – nie wykonano sporej części zaplanowanych prac. Głównym sprawcą tego problemu był przewód chłodziwa (amoniaku) o oznaczeniu M3, którego nie udało się odłączyć od modułu pompy oraz napotkano przeciek. Po tym spacerze już było wiadomo, że nastąpią przynajmniej trzy spacery awaryjne.

11 sierpnia 2010 miał miejsce drugi awaryjny spacer kosmiczny. Tym razem astronautom udało się wykonać wszystkie zaplanowane prace a nawet wykonać kilka dodatkowych czynności. W trakcie drugiego spaceru kosmicznego udało odłączyć przewód M3 a także wymontować moduł pompy. Udało się także wykonać kilka prac przygotowujących zapasowy moduł pompy.

Następny awaryjny spacer kosmiczny planowany był na niedzielę – zdecydowano jednak na jednodniowe opóźnienie. Jednocześnie wyliczono, że w trakcie trzeciego awaryjnego spaceru kosmicznego nie uda się wykonać wszystkich prac. Konieczny zatem jest czwarty spacer kosmiczny, po którym ta część systemu chłodzenia amerykańskiego segmentu ISS powinna być aktywowana.  Czwarty spacer będzie przeznaczony na drobne prace wykończeniowe po instalacji modułu pompy oraz przeniesieniu zepsutego modułu pompy na odpowiednie miejsce do składowania. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, kiedy nastąpi czwarty awaryjny spacer kosmiczny, choć można się spodziewać, że będzie to około 19-20 sierpnia.

Dziś (12 sierpnia 2010) załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma wolne. Po trudach ostatnich dni należy się odpoczynek!

Źródła informacji:
http://www.spaceflightnow.com/station/exp24/100811eva2/index5.html
http://www.space.com/missionlaunches/international-space-station-repairs-fourth-spacewalk-100811.html
oraz wcześniejsze artykuły serwisu kosmonauta.net związane z tą awarią (linki w tekście).
Dodatkowe źródło informacji – wątek na Polskim Forum Astronautycznym: LINK

Comments are closed.