Sojuz wraca z trójką kosmonautów

0

Dzisiejszego dnia trójka osób z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przejdzie do statku Sojuz TMA-17, w którym przybyła niecałe 6 miesięcy temu. Nadszedł czas powrotu do domu Olega Kotova, T.J. Creamer’a oraz Soichiego Noguchi. Dzisiejsze wydarzenie jest częścią procesu wymiany załogi, zapoczątkowanej 27 maja kiedy Aleksander Skworcow przejął od Olega Kotova dowództwo nad ISS, a zostanie zakończone za trochę ponad 2 tygodnie, kiedy to do stacji przycumuje kolejny rosyjski statek załogowy – Sojuz TMA-19. Przed przejściem dzisiaj załogi do swojego statku i zamknięciem włazów (22:40 CEST), odbędzie się krótka ceremonia pożegnalna z resztą rezydentów ISS. Odłączenie Sojuza planowane jest na godzinę 02:05 CEST, a lądowanie na stepach Kazachstanu na 05:27 CEST. Relację na żywo prowadzić będzie m.in. NasaTV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Rosyjski kosmonauta Oleg Kotov – doktor specjalizujący się w medycynie kosmicznej, amerykański astronauta T.J. Creamer – wojskowy pilot helikopterów z licencjatami/stopniami naukowymi z chemii i fizyki, oraz inżynier i weteran japońskiej agencji kosmicznej – Soichi Noguchi, wracają dzisiaj na Ziemię.

Załoga Sojuza TMA-17 pożegna się z resztą załogi ISS – dowódcą nowej Ekspedycji 24 Aleksandrem Skworcowem, rosyjskim kosmonautą Mikhailem Kornijenko i amerykańską astronautką Tracy Caldwell Dyson, a następnie przejdzie na pokład swojego statku, który zadokowany jest obecnie do tylnego portu modułu Zvezda. Zamknięcie włazów planowane jest na godzinę 22:50 CEST.

W ciągu kilku następnych godzin załoga będzie pracowała nad przygotowaniem Sojuza do odłączenia. Statek zostanie uruchomiony, aktywowane zostaną jego systemy, usunięte zostaną zabezpieczenia przy włazie, a na końcu rozszczelniona zostanie mała przestrzeń pomiędzy Sojuzem, a ISS. W następnej kolejności będą mogły zostać przeprowadzone testy szczelności.

Kotov, Creamer i Noguchi przebywają na stacji od 22 grudnia zeszłego roku. Ich podróż powrotna na Ziemię oznacza kolejną wymianę załogi oraz zmianę numeru Ekspedycji.

Manewr odcumowania rozpocznie się w momencie gdy wysłana zostanie o godzinie 02:05 CEST komenda na zwolnienie mocowań mechanizmów cumowania. Fizyczna separacja powinna nastąpić 3 minuty później – o godzinie 02:08 CEST. Po oddaleniu statku na pewną odległość, silniki zostaną uruchomione na 15 sekund, wykonując tym samym manewr separacyjny. 2.5 godziny później zostaną one odpalone ponownie, tym razem na 4 minuty i 23 sekundy, w celu rozpoczęcia manewru deorbitacji. Komputery pokładowe wyślą sygnały do tego odpalenia o godzinie 04:37 CEST. Prędkość statku zostanie zmniejszona na tyle, aby rozpoczął się proces zejścia z orbity.

Na chwilę przed wejściem w górne warstwy atmosfery dojdzie do separacji statku na 3 niezależne już moduły. Załoga będzie wówczas przebywała w kapsule, która w pełnej konfiguracji umieszczona jest pomiędzy modułem orbitalnym, a modułem napędowym (mieszczącym systemy awioniki czy silniki). Oba te moduły ulegną zniszczeniu, spalając się w atmosferze.

Kapsuła – moduł powrotny, ustawi się odpowiednio do wejścia w atmosferę, kierując swoją ochronną ablacyjną powłokę termiczną przodem do kierunku poruszania się podczas zejścia. O godzinie 05:04 CEST, na wysokości 101 kilometrów, nastąpi tzw. Entry Interface, kiedy to kapsuła wejdzie w górne warstwy atmosfery Ziemi. Około 7 minut po EI, na wysokości 32 kilometrów, załoga zostanie wystawiona na największe przeciążenia G.

O godzinie 05:12 komputery pokładowe wyślą sygnały do zapoczątkowania procedury rozwijania spadochronów. Kapsuła będzie wtedy na wysokości niecałych 11 kilometrów. Na początku rozwinięte zostaną dwa spadochrony pilotowe, które wyciągną chwilę później spadochron stabilizujący (drogue chute). Po pewnym czasie zostanie on odstrzelony, umożliwiając rozwinięcie spadochronu głównego.

Na wysokości niecałych 5 kilometrów odrzucana jest osłona termiczna. Po tej operacji następuje także zrzut pozostałego paliwa Sojuza. W momencie odrzucenia osłony, odsłonięty zostaje wysokościomierz, który rozpoczyna dostarczanie do komputerów kapsuły aktualnych wartości wysokości i prędkości opadania.

Na wysokości 12 metrów, wyświetlacze znajdujące się w kokpicie kapsuły, zaczną informować załogę o przygotowaniu do odpalenia silników w celu wykonania miękkiego lądowania. Na sekundy przed kontaktem z ziemią odpalanych zostaje 6 silników na paliwo stałe, umożliwiając posadzenia kapsuły Sojuza miękko na podłożu.

Planowane lądowanie kapsuły ma nastąpić o 05:24. Po zlokalizowaniu lądownika na miejsce przybędą służby rosyjskie, które pomogą załodze wydostać się z Sojuza. Tym samym zakończy się misja Sojuza TMA-17. Kolejna załoga: Fiodor Jurczychin, Shannon Walker oraz Doughlas Wheelock wystartuje z Bajkonuru ku ISS 15-ego czerwca.

Źródło: spaceflightnow.com

Comments are closed.