Falcon 9 poleci najwcześniej w maju

0

Pierwszy lot rakiety nośnej firmy SpaceX wraz z testowym egzemplarzem kapsuły Dragon odbędzie się najwcześniej 8 maja. W obliczu zachodzących zmian w amerykańskim programie lotów załogowych misja Falcona 9 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. SpaceX zamierza zostać jednym z głównych prywatnych operatorów orbitalnych lotów załogowych.

Przesunięcie terminu startu na maj wynika z konieczności dokładnego przetestowania systemu autodestrukcji FTS (Flight Termination System) – zostałby on użyty, gdyby utracono kontrolę nad rakietą w czasie lotu. SpaceX przeprowadza obecnie ostatnie testy wraz z konstruktorem głównych elementów systemu, firmą Ensign Bickford Aerospace & Defense Co.

Od testów zależy uzyskanie certyfikatu bezpieczeństwa wystawianego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Konieczna jest pewność, iż start rakiety nośnej nie będzie zagrożeniem dla zamieszkującej Florydę ludności cywilnej.

Głównym ładunkiem Falcona 9 będzie testowy model kapsuły Dragon, który po satelizacji pozostanie połączony z górnym stopniem rakiety nośnej. W ciągu najbliższego roku SpaceX zamierza wystrzelić jeszcze trzy egzemplarze kapsuły Dragon w ramach misji COTS Demo 1, 2 oraz 3. Po pomyślnym przejściu wszystkich testów pojazd ma zostać zastosowany do zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na lata 2011-2015 zaplanowanych jest wstępnie 12 lotów Dragona, który za każdym razem może dostarczyć 2,5 tony ładunku.

Inżynierowie twierdzą, iż są w stanie przystosować kapsułę do przewożenia siedmioosobowej załogi w ciągu trzech lat. SpaceX nie jest jedyną firmą, która przygotowuje się do przejęcia zaopatrzenia ISS. Na drugą połowę przyszłego roku zapowiadany jest lot rakiety Taurus II z bezzałogową kapsułą zaopatrzeniową Cygnus.

Źródło:Spaceflightnow.com
Witryna
SpaceX

Wątek na astro4u poświęcony SpaceX i rakietom Falcon

Comments are closed.