STS-131: Flight Day 2

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji z drugiego dnia (Flight Day 2) misji STS-131. Początek FD2 zaplanowany jest na godzinę 02:21 CEST we wtorek (06.04.2010). Start misji komentowaliśmy tutaj. Misję można oglądać na NASA TV. Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 17:28 CEST (06.04.2010)
O godzinie 18:21 CEST zakończy się Flight Day 2 misji STS-131. Flight Day 3 rozpocznie się osiem godzin później. Na tym kończymy dzisiejszą relację – zapraszamy ponownie za kilka godzin.

Godzina 16:18 CEST (06.04.2010)
Kilkanaście minut po godzinie 15 CEST miał miejsce manewr orbitalny NC-3. Następnie wysunięto pierścień dokujący – jest to kolejny etap przygotowań do jutrzejszego połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Godzina 14:11 CEST (06.04.2010)
Załoga miała teraz w planie zainstalować kamerę w węźle dokowania w ramach przygotowań do jutrzejszej operacji połączenia ze stacją ISS, jednak na skutek wyłączenia świateł w ładowni wahadłowca (z uwagi na zaoszczędzenie energii, która potrzebna jest np. na operację konwertowania materiału z dzisiejszego przeglądu poszycia zgromadzonego na 6 kasetach wideo, na format cyfrowy) operację odłożono w czasie. Najpierw aktywowane zostaną narzędzia i pomoce potrzebne przy jutrzejszym dokowaniu.

Godzina 13:27 CEST (06.04.2010)
Skanowanie zakończone. Wysięgnik OBSS (Orbital Boom Sensor System), za pomocą którego przeprowadzono tę inspekcję, jest w chwili obecnej odkładany na miejsce. Cały materiał zgromadzony podczas dzisiejszych działań był nagrywany na 40 minutowe kasety wideo,  których zawartość obecnie konwertowana jest do postaci cyfrowej. Zespół DAT, który analizuje zwykle te materiały na Ziemi, będzie musiał poczekać na nie do jutra, kiedy zostaną one wysłane za pomocą pasma KU stacji ISS. Ustalony został priorytet wysyłki danych na Ziemię – przedewszystkim zostaną wysłane materiały przedstawiające moment odłączenia zbiornika ET i jego późniejszy samodzielny lot. Ponadto dane z sensorów uderzeniowych na krawędziach natarcia na skrzydłach promu (WLEIDS – Wing Leading Edge Impact Detection System).

Godzina 13:14 CEST (06.04.2010)
System przekazu danych za pomocą pasma KU nie jest jedynym trybem działania omawianej anteny. Podczas operacji dokowania, antena KU jest używana jako system radaru (namierzania). Czy tak naprawdę stracono także możliwość namierzania (korzystania z drugiego trybu) dowiemy się dopiero jutro podczas wejścia w operację dokowania. Załoga jest uświadomiona o możliwości ewentualnego przejścia na alternatywne procedury, np. korzystanie w nawigacji ze szperaczy gwiazd (star trackers). Ostatni raz awaria trybu radarowego systemu KU miała miejsce w czasie misji STS-92, a więc 10 lat temu! Będzie zatem bardzo ciekawie oglądać jutrzejsze wydarzenia związane z dokowaniem do stacji!

Godzina 12:56 CEST (06.04.2010)
Richard Jones na pierwszej konferencji tej misji (pokazywanej na NasaTv) podsumował, że największą stratą jest brak możliwości wysyłki oraz pobierania danych przez załogę wahadłowca na skutek usterki systemu anteny KU. Zmieniony plan działania na dzisiejszy dzień misji odczytywany był załodze przez Kontrolę Misji. Komunikacja odbywa się na dużo mniej przepustowym paśmie S-Band (oraz K-Band w czasie gdy to pierwsze pasmo wykazuje duże zniekształcenia). Misja w swoim przebiegu nie jest naruszona, wszystkie operacje zajmują tylko trochę więcej czasu niż zwykle.

Godzina 11:52 CEST (06.04.2010)
Trwa skanowanie krawędzi natarcia lewego skrzydła, przypuszcza się, że może to potrwać jeszcze niecałą godzinę. Operację tę przeprowadzają dowódca – Alan Poindexter, pilot – Jim Button oraz astronautka JAXA – Naoko Yamazaki.

Godzina 11:37 CEST (06.04.2010)
Tuż po godzinie 11:00 CEST rozpoczęły sie skany krawędzi natarcia lewego skrzydła promu Discovery. Jak na razie skany przebiegają w dobrym tempie, pomimo braku łączności KU. W międzyczasie pojawiły się również zdjęcia z wczorajszego startu misji STS-131. Zapraszamy do części głównej artykułu.

STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA

STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA STS-131: zdjęcia ze startu / Credits - NASA
STS-131: zdjęcia ze startu / Credits – NASA

Godzina 10:39 CEST (06.04.2010)
Trwa Flight Day 2 i skany osłony termicznej. Dotychczas przeskanowano krawędź prawego skrzydła. W tej chwili skanowany jest osłona termiczna sekcji dziobowej promu. Następnym etapem będą skany krawędzi lewego skrzydła. Wszystko odbywa się dość wolno, bowiem skany przesyłane są na Ziemię za pomocą pasma S (obrazy poklatkowe). Dopiero po zadokowaniu do ISS nastąpi transfer danych za pomocą pasma KU.

Godzina 23:48 CEST (05.04.2010)
Wiele wskazuje na to, że anteny KU nie uda się użyć w trakcie tej misji. Pojawiają się na ten temat już artykuły – np na spaceflightnow.com.

Godzina 23:08 CEST (05.04.2010)
Za nieco ponad 3 godziny rozpocznie się Flight Day 2 misji STS-131. Prace pierwszego pełnego dnia na orbicie będą skoncentrowane głównie na przygotowaniach do dokowania z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (co jest planowane na Flight Day 3) oraz skanom osłony termicznej promu. Pobudka załogi zaplanowana jest na godzinę 02:21 CEST (06.04.2010). Skany osłony termicznej powinny zacząć się tuż po godzinie 07:00 CEST. W chwili obecnej jeszcze nie wiadomo jak problemy z anteną KU wpłyną na prace podczas Flight Day 2 – prawdopodobnie po pobudce załogi poznamy ewentualne zmiany w grafiku prac. Relację “na żywo” z dnia startu przeprowadziliśmy pod tym linkiem. Zapraszamy!

Więcej informacji na temat misji STS-131 oraz jej celów i planowanego przebiegu można znaleźć na forum astro4u.net w tym wątku: LINK
Wątek na forum A-F dotyczący tej misji: LINK
Wątek na polskojęzycznym forum programu Orbiter: LINK
Wątek na forum serwisu Astronomia,pl: LINK
O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK

Comments are closed.