Umowy w sprawie satelitów Skynet-5D i GeoEye-2

0

Wielka Brytania podjęła decyzję o wykorzystaniu opcji umowy na budowę czwartego satelity, przeznaczonego pod wojskową konstelację telekomunikacyjną Skynet. W tym samym czasie również GeoEye, zajmująca się wykonywaniem obrazów Ziemi w wysokiej rozdzielczości, oficjalnie wybrała wykonawcę dla swojego nowego satelity GeoEye-2 – został nim Lockheed Martin.

Skynet-5

Paradigm, firma-córka Astrium Services, podpisała aneks do umowy z brytyjskim ministerstwem obrony na budowę dodatkowego satelity i poszerzenia wykorzystania planu dodatkowego finansowania ze źródeł komercyjnych. Paradigm będzie więc odpowiadał za budowę, wystrzelenie, przetestowanie i nadzór nad czwartym satelitą konstelacji Skynet, oznaczonego jako Skynet-5D. Umowa na nadzór nad całą konstelacją zostanie przedłużona do 2022 roku.

Eric Beranger, dyrektor wykonawczy Astrium Services powiedział: “Program Skynet-5 był pionierski pod względem nadzoru satelitów wojskowych przez operatorów cywilnych.” “Zapotrzebowanie na czwartego satelitę Skynet-5 pokazuje rosnące światowe zapotrzebowanie na usługi [tego typu]”.

Sieć Skynet jest wykorzystywana przez armię brytyjską i jej sojuszników, m.in. w operacjach wojskowych w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Program Skynet-5 początkowo pracował na satelitach czwartej serii, ale w latach 2007-2008 uzupełniony został o trzy nowe satelity: Skynet-5A, 5B i 5C.

Wykorzystanie w programie sektora prywatnego pozwoli na obniżenie kosztów całości przedsięwzięcia i poprawę jakości usług i niezawodności. Paradigm obsługuje lub wspomaga obsługę satelitów wojskowych używanych przez NATO – USA, Belgię, Francję, Holandię, Kanadę, Niemcy, czy Portugalię. Dodatkowy satelita pozwoli również na zwiększenie przepustowości sieci dla użytkowników z Wielkiej Brytanii oraz na udostępnienie jej nowym państwom oto zabiegających: Czech, Słowenii i Norwegii. Skynet-5D umożliwi wszystkim sojusznikom USA i Wielkiej Brytanii na dostęp do łączności w paśmie UHF, szeroko wykorzystywanym przez siły zbrojne.

Satelita jest w zasadzie gotowy. Elementy składowe Skynet-5D były bowiem przygotowane zawczasu, jako rezerwa na wypadek uszkodzenia któregoś z czterech poprzednich satelitów. Wymagają one jedynie sprawdzenia i montażu. 5D ma zostać wyniesiony w 2013 roku.

Satelity serii Skynet-5, oparte o platformę Eurostar E3000 firmy Astrium, były w 2008 roku najnowocześniejszymi wojskowymi satelitami telekomunikacyjnymi. Posiadają jedne z najsilniejszych transponderów pasma X na orbicie okołoziemskiej, korzystające z anten trudnych do zakłócania.

GeoEye-2

Firma Lockheed Martin Space Systems została wyznaczona przez spółkę GeoEye, właściciela satelity GeoEye-1, na głównego wykonawcę drugiego satelity tej serii.

GeoEye-2 nie będzie statkiem bliźniaczym, a unowocześnionym satelitą optycznej obserwacji Ziemi. Lockheed Martin będzie odpowiedzialny za projekt i budowę urządzenia, a później za jego obsługę w imieniu GeoEye. Strony współpracowały już wcześniej, przy okazji budowy i wykorzystania satelity IKONOS, działającego pod ponad dekady.

GeoEye-1, zbudowany przez General Dynamics, dostarcza jednych z najdokładniejszych zdjęć powierzchni Ziemi w paśmie optycznym. Najdokładniejszych, dostarczanych przez satelity cywilne. Rozdzielczość zdjęć czarno-białych wynosi 41 cm, ale zgodnie z prawem amerykańskim jest obniżana do 50 cm dla odbiorców nierządowych.  GeoEye-2 ma umocnić pozycję GeoEye (dawniej OrbImage) na rynku komercyjnych zdjęć satelitarnych Ziemi. Układ optyczny satelity jest opracowywany już od dwóch lat. Jego główną przewagą nad GeoEye-1, i innymi satelitami tego typu, będzie zwiększona rozdzielczość obrazów kolorowych, która dla jego poprzednika wynosi 165 cm.

Źródło: spacedaily.com [1], spacedaily.com [2]

Wizualizacja satelity GeoEye-2, credit: Lockheed Martin

Comments are closed.