ISS może pracować nawet do 2028 roku

0

Jedenastego marca, w Tokio, odbyło się zebranie przedstawicieli narodowych agencji kosmicznych z krajów partycypujących w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wspólne oświadczenie potwierdza chęć utrzymania ISS w działaniu do 2020 i przygotowań do pracy do 2028 roku.

W Tokio spotkali się przedstawiciele Japonii, Kanady, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Strony zaangażowane w projekt ISS oceniały i podsumowywały współpracę w obliczu kończenia etapu montażu stacji i możliwości przebywania na niej, w sposób stały, sześcioosobowej załogi.

Uczestnicy odnieśli się do możliwości jakie niesie ze sobą korzystanie z największego kompleksu kosmicznego w historii ludzkości. Może być ono nieocenione przy szerokiej gamie eksperymentów naukowych i inżynieryjnych. Podkreślono również, że sama współpraca przy budowie ISS pozwoli partnerom na dalsze pogłębienie współpracy w przyszłości.

Przedstawiciele agencji kosmicznych potwierdzili chęć wykorzystania potencjału stacji i że nie ma technicznych przeszkód, aby ISS pracowała do 2015, czy nawet 2020 roku. Co więcej, elementy tworzące ISS przechodzą obecnie certyfikację używania ich aż do 2028 roku.

Na spotkaniu przedyskutowano kwestię poprawy wydajności korzystania z i utrzymywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaznaczając, że współpraca międzynarodowa powinna dążyć, dla dobra programu ISS, do optymalnego wykorzystania istotnych rozwiązań, np. załogowych czy transportowych statków.

Źródło: NASA

Comments are closed.