ESMO – udało się!

0

Za nami drugi tydzień akcji ESMO, w której staramy się umożliwić udział polskim studentom w tym projekcie. Tydzień był długi, wymagający i męczący, ale co najważniejsze owocny. To można już otwarcie napisać – studentom udało się zdobyć wymagane fundusze. Tym samym polski udział w tej ambitnej misji księżycowej stał się faktem.

W imieniu studentów biorących udział w projekcie ESMO zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ubiegłego tygodnia:

 • W poniedziałek (1 marca 2010) odbył się wywiad dla Dziennika Polskiego.  Druk nastąpił 2 marca.
 • W poniedziałek odbywa się także spotkanie z władzami Politechniki Warszawskiej w sprawie finansowania startu rakiety. Studenci dostają zapewnienie częściowego finansowania ze strony Politechniki.
 • Również w poniedziałek student Maciej Urbanowicz (PW) kontaktuje się z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).  Zostaje umówione spotkanie z profesor Minister Barbarą Kudrycką.
 • Wtorek (2 marca 2010) jest przełomowym dniem pod względem mediów: o ESMO mówi i pisze się w co najmniej kilkunastu mediach.
 • Również we wtorek Rektor AGH podpisuje zobowiązanie w sprawie części finansowania.
 • W środę (3 marca 2010) o 12.30 odbywa się spotkanie w MNiSW. Na spotkaniu p. Minister Barbara Kudrycka zapewniła wydać promesę finansowania startu rakiety dla ESA, w dodatku udzieliła wszelkich rad, wskazówek jak ubiegać się o fundusze strukturalne w konkursach na projekty.
 • Po spotkaniu w MNiSW delegacje udały się na obiad, przy którym ustaliły stworzenie konsorcjum w skład, którego wejdą 3 politechniki. Te konsorcjum postara się o uzyskanie środków na realizację projektów ESMO oraz inne projekty związane z technikami kosmicznymi,
 • W czwartek (4 marca 2010) do MNiSW został skierowany wniosek o wydanie promesy, którą przesłało do Ministerstwa Gospodarki (MG). Następnie, MG wydało ją dla ESA. Otrzymano odpowiedź tego samego dnia od przedstawiciela ze strony ESA, potwierdzające polski udział w projekcie.
 • W tym miejscu polscy studenci biorący udział w projekcie zaczęli pisać ‘Cieszymy się! Udało się! Lecimy na Księżyc!’
 • W czwartek i piątek (5 marca 2010) pojawiały się kolejne informacje w mediach o naszym udziale w projekcie,
 • W piątek strona www.esmo.pl przeszła lekką metamorfozę.

Zdobycie odpowiednich funduszy na polski wkład w misję ESMO jest dużym krokiem naprzód w kierunku rozwoju myśli technicznej w naszym kraju związanej z przemysłem kosmicznym. Doświadczenie zdobyte w tym projekcie zwróci się Polsce wiele razy w ciągu najbliższych lat. Gratulujemy rozważnej decyzji, dzięki której polskie instrumenty polecą na orbitę księżycową a wiedza i doświadczenie zostanie w Polsce!

Akcja ESMO nie została jeszcze zakończona. Teraz pora na dalsze informowanie i promocję tego projektu (i innych!). Trwać będzie dalsza kampania medialna, przybliżająca polski wkład do tego projektu oraz samą misję ESMO. Ponadto, polska strona ESMO zostanie zmieniona w witrynę projektową z kryzysowej.

Comments are closed.