Mikołaj Kopernik i astronomia w Toruniu – 18-20 II 2010

0

W imieniu astronomów-amatorów z Torunia serdecznie zapraszamy na pokazy nieba, które będą obchodami 537. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wydarzenie będzie miało miejsce na toruńskim Rynku Staromiejskim i odbędzie się wieczorem, 20 lutego 2010 roku. Wcześniej, 18, 19 i 20 lutego odbędzie się szereg wystaw i prezentacji związanych z największym polskim astronomem.

{jathumbnail off}Zbliża się 537 rocznica urodzin naszego najsłynniejszego astronoma – Mikołaja Kopernika. Tegoroczne obchody przedstawiają się w Toruniu szczególnie uroczyście. Grupa pokazynieba.pl organizuje z tej okazji pokaz nieba na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

18 lutego, w Muzeum Okręgowym, w Sali Królewskiej ratusza, zostaną pokazane unikalne trzy dokumenty spisane ręką Kopernika ze zbiorów archiwum Archidiecezji Warmińskiej.

pokazy nieba - Toruń
pokazy nieba – Toruń

19 lutego w katedrze św. Janów zostaną wystawione szczątki astronoma, w internecie rusza nowy portal naukowy o Koperniku (Nicolaus Copernicus Thorunensis), wspólny projekt przygotowany przez miasto i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Oficjalne otwarcie nastąpi w toruńskim Planetarium.

20 lutego w Muzeum Okręgowym, w godzinach 11:00 – 13:00 odbędzie się otwarta prezentacja portalu, połączona z konferencją naukową dotyczącą Mikołaja Kopernika. Udział w niej wezmą wybitni prelegenci, m. in. prof. Owen Gingerich, prof. Richard Wielebinski. Toruńskie środowisko naukowe będzie reprezentował m. in. prof. Krzysztof Mikulski (UMK).

Chcielibyśmy dołożyć swój skromny wkład w obchody urodzin Kopernika. 20 lutego, w godzinach 17:30 – 21:00, grupa “Pokazy nieba w Toruniu” (pokazynieba.pl) organizuje pokaz nieba na Rynku Staromiejskim w Toruniu, tuż obok pomnika Mikołaja Kopernika.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników nieba! Weźcie swoje teleskopy, lunety, lornetki i spotkajmy się w tym wyjątkowym miejscu i podzielmy się pasją z innymi!

INFORMUJEMY, ŻE POKAZ NIE ODBĘDZIE SIĘ JEŚLI POZIOM ZACHMURZENIA NIEBA BĘDZIE ZBYT DUŻY!

Jednocześnie apelujemy do wszystkich instytucji, witryn oraz pasjonatów nieba o pomoc w nagłośnieniu naszej akcji!

Comments are closed.