Udany start rakiety Ariane 5 / Helios 2B

0

Wczoraj, 18 grudnia o godzinie 17:26 CET z kosmodromu europejskiego w Kourou wystartowała rakieta nośna Ariane 5, wynosząc na heliosynchroniczną orbitę polarną francuskiego satelitę wywiadowczego Helios 2B. Był to 49 lot rakiety tego typu – tym razem wykorzystującej wariant GS, posiadający zamontowany w pierwszym stopniu silnik Vulcain 1B spalający mieszankę paliwa kriogenicznego LOX i LH2, oraz mniejszy silnik Aestus, umieszczony na drugim stopniu i wykorzystujący hipergoliczną mieszankę monometylohydrazyny (MMH) oraz tetratlenku diazotu (N2O4).

Odliczanie przebiegało bez kłopotów i rakieta oderwała się od wyrzutni ELA-3 o czasie, po czym skierowała się na północ. Tym razem udało się uniknąć kłopotów – w przypadku wystąpienia usterki i wstrzymania odliczania, start musiałby ponownie zostać odłożony w czasie z powodu bardzo krótkiego okna startowego, narzuconego przez specyfikę docelowej orbity.

{youtube}ZYqHdUcmTPQ{/youtube}
Zapis przygotowań i lotu rakiety Ariane 5 / Helios 2B
Arianespace / Spacevidcast

Całkowita masa wyniesionego ładunku wyniosła 5954 kilogramy z czego 4200 przypadło na satelitę Helios 2B. Satelita ten ma wymiary około 6 na 3,6 na 3,4 metra – można zatem z grubsza przyrównać go rozmiarami do samochodu-półciężarówki. Został umieszczony na wysokości 700 km nad powierzchnią Ziemi na orbicie, która pozwoli na zobrazowanie całej powierzchni globu. Satelita jest zdolny do wykonywania zdjęć w zakresie widzialnym oraz w podczerwieni za pośrednictwem kamery pracującej z wysoką rozdzielczością i fotografującą wybrany cel. Dokładne informacje na temat jej możliwości pozostają tajne. Satelita jest w stanie wykonywać również zdjęcia o szerokim polu, wykorzystując do tego celu kamerę opartą o konstrukcję wykorzystaną w satelicie SPOT-5. Program Helios-2, w wyniku którego powstały oba urządzenia jest finansowany w 90% przez Francję. Pozostałe 10% pochodzi z Grecji, Belgii, Hiszpanii oraz Włoch – kraje te podzieliły się równo i finansują po 2,5% kosztów programu, który wyniósł około 2 miliardów Euro.

Start rakiety Ariane 5 zbiega się w czasie z rocznicą trzydziestolecia pierwszego, udanego startu z kosmodromu Kourou, do którego doszło 24 grudnia 1979 roku, kiedy to rakieta Ariane 1 opuściła wyrzutnię ELA-1 wynosząc specjalną kapsułę CAT-1, która rejestrowała osiągi rakiety i została wyposażona w balast symulujący ładunek. Posiadała również własny system zasilania, wystarczający do przesyłania danych przez osiem orbit.

Press kit misji dostępny jest pod adresem Arianespace.

Źródło: Arianespace

Comments are closed.