Czterdziesta rocznica misji Apollo 12

0

Czterdzieści lat temu, 24 listopada 1969 roku, zakończyła się misja Apollo 12. Było to drugie załogowe lądowanie człowieka na Księżycu. Warto przybliżyć okoliczności tej wyprawy – oraz sylwetki astronautów biorących udział w tej misji.

W lipcu 1969 roku misja Apollo 11 dokonała historycznego pierwszego lądowania człowieka na Srebrnym Globie. Pobyt na powierzchni naszego jedynego naturalnego satelity był bardzo krótki – w trakcie którego selenonauci dokonali tylko jednego, krótkiego spaceru. W przypadku misji Apollo 12 spacery miały być dłuższe i dalsze a selenonauci mieli zabrać ze sobą więcej instrumentów naukowych. Ponadto, lądowanie miało odbyć się blisko (w planach – około 350 metrów) do bezzałogowego lądownika Surveyor-3, który wylądował na Księżycu w kwietniu 1967 roku.

Załogę misji Apollo 12 stanowili:

  • Charles Conrad (39lat), dowódca wyprawy. Uczestnik lotów Gemini-5 (1965), Gemini-11 (1966) i później, po raz ostatni  Skylab-2 (1973).
  • Richard Gordon (40 lat),  pilot kabiny (CM) Apollo Yankee Clipper. Uczestnik lotu Gemini-11 (1966)
  • Alan Bean (37 lat),  pilot lądownika LM Intrepid . Pierwszy lot w kosmos; później udział w misji Skylab-3 (1973).

Start misji nastąpił 16 listopada 1969 roku. Podczas startu zdarzyło się bardzo niecodzienne wydarzenie – w potężną rakietę Saturn V uderzył piorun. Wskutek tego uderzenia wyłączyło się wiele urządzeń na pokładzie statku Apollo. Kontrola misji przez dobrą chwilę nie wiedziała co się dzieje – przez co zaistniało ryzyko anulowania misji. Rozwiązanie znalazł inżynier John Aaron – jego komenda użycia przełącznika ‘SCE to AUX’ uratowała tę misję. (Warto tu dodać, że jeden z astronautów, po wyjaśnieniu sytuacji z przełącznikiem, śmiał się z całego wydarzenia przez dalszą część startu).

{youtube}eWQIryll8y8{/youtube}
Start misji Apollo 12 – sceny z filmu dokumentalnego ‘Failure Is Not An Option’ / Credits – History Channel

Lądowanie na Srebrnym Globie nastąpiło 19 listopada 1969 roku. Zamiast wcześniej planowanych 350 metrów, lądownik Intrepid wylądował zaledwie 180 metrów od Surveyor’a 3. Przez ponad 31 godzin lądownik przebywał na powierzchni Księżyca, w trakcie których nastąpiły dwa spacery kosmiczne, trwające prawie 4 godziny każda. Astronauta Conrad, schodząc na powierzchnię Srebrnego Globu jako trzeci człowiek w historii ludzkości powiedział żartobliwe zdanie Whoopie! Man, that may have been a small one for Neil, but that’s a long one for me, bardzo różniące się od słów wypowiedzianych przez astronautów misji Apollo 11 (między innymi dlatego, że te słowa były zakładem pomiędzy tym astronautą a dziennikarką Orianą Fallaci). W trakcie księżycowych spacerów Conrad i Bean odwiedzili lądownik Surveyor 3, z którego zabrali kilka instrumentów (m. in. kamerę).

Po dwóch udanych spacerach, 20 listopada 1969 roku, kapsuła lądownika Intrepid wystartowała na spotkanie ze statkiem Apollo, gdzie czekał astronauta Gordon. Powrót na Ziemię nastąpił 24 listopada 1969 roku. Cel prezydenta Kennedy’ego – lądowanie na Księżycu i bezpieczny powrót – został zrealizowany dwukrotnie przed końcem dekady lat 60.

Po misji Apollo 12 planowano następną misję – Apollo 13 – na kwiecień 1970 roku… Jak później się okazało, była to wyjątkowo dramatyczna wyprawa, w której rzeczywiście zdanie failure is not an option okazało się być prawdziwe. (Pozwolimy sobie o niej przypomnieć na portalu kosmonauta.net w stosownym czasie.)

Dodatkowe i bardziej szczegółowe informacje na temat Apollo 12 można znaleźć na polskojęzycznym forum A4U – autorem świetnego opisu tej misji jest user o nicku Hermes, któremu serdecznie dziękujemy!
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=11440.0

Galerię zdjęć z misji Apollo 12 można znaleźć pod tym linkiem:
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/apollo12/ndxpage1.html

Astronauta Conrad przy Surveyorze 3 / Credits - NASA

Comments are closed.