STS-119, relacja ze startu na żywo!

0

{jathumbnail off}Ten artykuł będzie stale uzupełniany w miarę postępu prac. Zapraszamy do relacji na żywo z przygotowań do startu promu Discovery. Start planowany jest na 7:43 pm EDT (00:43 czasu polskiego). Dodatkowe informacje na temat sposobów odbierania NASA TV znajdują się na końcu tego artykułu.

Godzina 09:55 CET
Wahadłowiec Discovery, po bezproblemowym starcie od ponad dziewięciu godzin znajduje się na orbicie. Załoga zakończyła pierwszy dzień w kosmosie (Flight Day) ponad dwie i pół godziny temu. Pobudka i początek Flight Day 2 planowany jest na 15:13 CET.

Godzina 02:40 CET
Pierwsze oględziny wideo nie wskazują na jakiekolwiek uszkodzenia wahadłowca przy starcie.

Godzina 02:22 CET
Ładownia wahadłowca została otwarta.

Godzina 01:25 CET
Zostały zamknięte tzw. umbilical doors, czyli pokrywy zasłaniające miejsca połączeń wahadłowca ze zbiornikiem zewnętrznym. Dokonano również odpalenia OMS-2. Discovery jest na orbicie.

Godzina 01:06 CET
Wyłączono niepotrzebne już generatory APU zapewniające ciśnienie hydrauliczne.

Godzina 00:55 CET
Discovery wystartował zgodnie z planem o godzinie 00:43. Wkrótce nastąpi odpalenie silnikami manewrowymi OMS-2, dzięki któremu nastąpi wejście na bezpieczną orbitę.

Discovery leci na orbitę okołoziemską (NASA TV)

Godzina 00:41 CET
Odsuwane jest ramię odprowadzające gazowy tlen.

Godzina 00:38 CET
Odsuwane jest ramię dzięki któremu załoga dostaje się do wahadłowca. Wkrótce uruchomione zostaną generatory APU zapewniające ciśnienie hydrauliczne dla powierzchni sterowych oraz siłowników hydraulicznych silników SSME.

Godzina 00:35 CET
Zakończył się 45min hold, poprzedzonym tradycyjnym głosowaniem “Go, No Go” za/przeciw do startu. Nie było żadnych przeciwskazań do startu wszystko przebiega zgodnie z planem.

Godzina 00:00 CET
T -9min, trwa 45minutowy hold.

Godzina 23:43 CET
Zakończył się kolejny, tym razem 10minutowy hold. Kolejne wstrzymanie odliczania nastąpi na T -9min przed startem.

Godzina 22:52 CET
Po dokładnym sprawdzeniu uszczelnienia, został zamknięty właz do wahadłowca. W chwili obecnej obsługa przygotowuje się do opuszczenia White Room i zamknięcia włazu tego pomieszczenia.


Obsługa przygotowująca się do wyjścia, z tyłu zamknięty już właz do Discovery, Credits: NasaTV

Godzina 22:10 CET
Cała załoga znajduje się już wewnątrz wahadłowca. W chwili obecnej nie ma żadnego problemu, który by przeszkodził w dzisiejszym starcie.  Pogoda nadal zapowiada się dobrze na moment startu. Nastąpiła również seria comm checks – czyli sprawdzania indywidualnych systemów łączności astronautów z kontrolą misji. Osobą odpowiedzialną za łączność z załogą będzie George Zamka – astronauta polskiego pochodzenia, który gościł w Polsce w zeszłym roku na zaproszenie Studenckiego Koła Astronautycznego.

Godzina 21:33 CET
Dowódca misji STS – 119 Lee Archambault oraz specjalista misji John Phillips znajdują się już w wahadłowcu na swoich miejscach.  Pilot Dominic Antonelli niebawem do nich dołączy.

Godzina 21:12 CET
Załoga dotarła na wyrzutnię startową. Teraz, kolejno będą wchodzić do wahadłowca – rozpoczynając od dowódcy misji, Lee Archambault.

Godzina 20:55 CET
Załoga promu wsiadła przed chwilą do AstroVanu i udaje się teraz na wyrzutnię startową. 

Godzina 20:50 CET
Po dwóch i pół godzinie ponownie wznowiono odliczanie. Final Inspection Team opuszcza stanowisko startowe. Niebawem załoga pojedzie na stanowisko startowe.

Godzina 20:33 CET
Załoga ubiera się w skafandry. Za około dwadzieścia minut powinna wybrać się na stanowisko startowe.
Na platformie startowej przebywa obecnie zespół Final Inspection Team, sprawdzający np, czy nie tworzy się lód na zbiorniku  paliwa ET i połączeniach z wahadłowcem.

Od lewej astronauci Antonelli, Phillips i Wakata, Credits - NASA TV
Od lewej astronauci Antonelli, Phillips i Wakata, Credits – NASA TV

Godzina 19:50 CET
Od 20 minut trwa relacja na żywo na NASA TV. Tymczasem zaobserwowano niewielki spadek ciśnienia w  jednym z czterech tzw. liquid hydrogen gap measurement plates. Znajdują się w pobliżu miejsca gdzie tylna część wahadłowca przymocowana jest do zbiornika zewnętrznego. Zapewniają odpowiednią temperaturę elektronice oraz zapobiegają formowaniu się lodu. Nie jest to przeciwwskazanie do startu, ciśnienie zostanie odpowiednio zwiększone.

Godzina 18:18 CET
T -3h do startu. Kolejne planowane 2h 30m wstrzymanie odliczania. Personel mający sprawdzać stan wahadłowca  (ewentualne przecieki, gromadzenie się lodu itp) dostał zgodę na rozpoczęcie inspekcji.

Godzina 17:35 CET
Minął moment w którym podczas poprzedniej próby startu pojawiły się oznaki przecieku. Wygląda więc na to, że problem został rozwiązany i nie powinien przeszkodzić w dzisiejszym starcie.

Godzina 17:05 CET
Oba zbiorniki napełnione są już w 50%. Nadal wszystko przebiega zgodnie z planem.

Godzina 16:20 CET
Wszystko przebiega zgodnie z planem. Tankowanie ciekłego tlenu i wodoru rozpoczęto od wstępnego schłodzenia elementów tzw. chilldown, w dalszej kolejności rozpoczęto wolne napełnianie zbiorników LH2 i LO2 tzw. slowfill. Obecnie LO2 i LH2 transportowane są do zbiorników w trybie szybkim tzw. fastfill.

Godzina 15:20 CET
O godzinie 15:18CET wznowiono odliczanie do startu, rozpoczęto również proces napełniania zbiornika zewnętrznego ciekłym tlenem (LO2) i ciekłym wodorem (LH2).

Pompy służące do tłoczenia ciekłego tlenu (LO2) do zbiornika zewnętrznego.
Pompy służące do tłoczenia ciekłego tlenu (LO2) do zbiornika zewnętrznego (NASA)

Godzina 13:45 CET
O 13:18CET rozpoczęła się planowana dwu godzinna przerwa w odliczaniu (T -6h). Wznowienie odliczania nastąpi o 15:18CET.

O programach i sposobach oglądania NASA TV można przeczytać pod tym linkiem: LINK
Wątek związany z misją STS 119 można znaleźć pod tym linkiem: LINK
Start będzie komentowany od tego miejsca: LINK

Comments are closed.