Udany start rakiety Cyklon 3 / Koronas-Foton

0

Start rakiety Cylkon-3 z satelitą Koronas nastąpił o godzinie 14:30 czasu środkowoeuropejskiego z kosmodromu Plesieck, oddalonego o około 800 km na północ od Moskwy. Wcześniejsza próba startu zakończyła się niepowodzeniem – przyczyną były problemy techniczne z rakietą nośną. Dzisiejszy start jest również ostatnim, który wykorzystuje ten typ rakiety nośnej. Satelita Koronas oddzielił się od trzeciego stopnia zgodnie z planem i funkcjonuje prawidłowo.

W całej historii 122 startów, Cyklon-3 zawiódł tylko 10 razy. Nastąpcą tej rakiety może stać się Angara lub Cyklon-4, o ile prace nad kolejną wersją będą nadal prowadzone.

KORONAS (Kompleksowe Orbitalne Obserwatorium Aktywności Słońca) to rosyjski program kosmiczny utwozony we współpracy międzynarodowej z Gruzją, Polską, Niemcami, Ukrainą, Francją oraz Wielką Brytanią, którego celem jest wystrzelenie na orbitę okołoziemską trzech satelitów przeznaczonych do badania Słońca. Obecny start wyniesie ostatniego satelitę w ramach programu.

Jednym z celów misji będzie obserwacja procesu tworzenia lekkich pierwiastków podczas flar słonecznych (Helu-3, Litu, Berylu) oraz ciężkiego izotopu wodoru – deuteru.

Źródło:
Koronas-Foton
Centrum Badań Kosmicznych PAN
NASASpaceflight.com

Comments are closed.