Start rakiety Proton-M z satelitami GLONASS

0

Dzisiejszej nocy, 2 września 2010 roku, z kazachskiego kosmodromu Bajkonur wystartuje rakieta Proton-M z ładunkiem trzech satelitów Uragan-M rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Do wytoczenia rakiety na stanowisko startowe 81/24 doszło 29 sierpnia (niedziela). Start będzie można obejrzeć na żywo w Internecie.

Budowa pełnej konstelacji satelitów rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS nabrała w ostatnich latach większego tempa, głównie za sprawą zainteresowania się tym tematem premiera Rosji – Władimira Putina. Do pokrycia zasięgiem całej Ziemi wymagana jest konstelacja składająca się z minimum 24 satelitów. Dzięki zaplanowanemu jeszcze na ten rok drugiemu startowi rakiety Proton z kolejnymi trzema satelitami Glonass-M, system zostanie skompletowany. Zaplanowanych jest jednak w ciągu najbliższych 2 lat jeszcze kilka startów (w grudniu po raz pierwszy wyniesione zostaną statki z nowej serii Uragan-K), których celem będzie odciążenie najstarszych i awaryjnych już jednostek.

Satelity zostaną skierowane na orbitę kołową o wysokości 19130 kilometrów i inklinacji 64.81 stopnia. Nowe urządzenia będą kontynuować rosyjską tradycję nazewnictwa i przyjmą oznaczenia “Kosmos” od numeru 2464-2466.

Start został wyznaczy na godzinę 02:53 CEST – transmisja będzie dostępna tutaj.

(Roscosmos)

Comments are closed.