Test silników Super Heavy

1

Ważny test Super Heavy, ale nie wszystkie silniki zadziałały prawidłowo.

Dziewiątego lutego firma SpaceX przeprowadziła test stopnia Super Heavy. W tym teście nie wszystkie silniki zadziałały prawidłowo.

23 stycznia 2023 firma SpaceX przeprowadziła udany “mokry test tankowania” (WDR) pojazdu Starship i stopnia Super Heavy. Kolejnym ważnym etapem testów było próbne odpalenie silników pierwszego stopnia (Super Heavy). Ten test odbył się 9 lutego 2023, około godziny 22:15 CET.

Test stopnia Super Heavy -09.02.2023 / Credits – SpaceX

Test przebiegł pomyślnie, ale nie był w 100% sukcesem. Tuż przed odpaleniem silników jeden z 33 silników Raptor został “ręcznie” wyłączony. W trakcie testu inny silnik się samoczynnie wyłączył. Elon Musk poinformował, że praca 31 z 33 silników wciąż by wystarczyła do dotarcia na orbitę.

Po tym teście można się spodziewać dogłębnej analizy wyników. Jest możliwe, że SpaceX zdecyduje się na kolejny test silników stopnia Super Heavy. Celem tych wszystkich testów jest pierwszy lot orbitalny zestawu Starship + Super Heavy.

Prace nad pojazdem Starship są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Jeden komentarz

  1. Wydaje się że czysta statystyka będzie wrogiem Starshipa. Przy tak dużej ilości silników ich awaryjność może być sporym problemem.