Zestawienie prototypów pojazdu Starship (wrzesień 2020)

0

Zapraszamy do podsumowania prac nad poszczególnymi prototypami pojazdu Starship firmy SpaceX. (Aktualizacja na wrzesień 2020).

Autorem artykułu jest Artur Poznański – serdecznie dziękujemy!

Firma SpaceX od kilku lat pracuje nad “wielką” rakietą o nazwie Starship (wcześniej BFR). Aktualny (2020 rok) kształt tej rakiety to wielka stalowa konstrukcja o średnicy 9 metrów i wysokości 122 metrów, napędzana silnikami Raptor. Drugi stopień tej rakiety o długości 50 metrów funkcjonuje pod nazwą “Starship”, zaś pierwszy jako “Super Heavy”. Pierwsza prezentacja modelu pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019. W październiku 2020 spodziewana jest kolejna prezentacja, na której Elon Musk ma wyjawić plany i postępy w produkcji Starshipa.

Niniejszy artykuł przedstawia kolejne prototypy Starshipa, które powstały w Boca Chica w Teksasie od czerwca 2020.

SN5

Pierwszy prototyp z serii SN, który powtórzył wyczyn Starhoppera sprzed roku i na początku sierpnia wykonał lot na wysokość 150 metrów, przy użyciu jednego Raptora o numerze seryjnym 27 (SN27).

Lot testowy SN5 na wysokość 150 metrów / Credits SpaceX

Po udanym locie Elon Musk zapowiedział powtórzenie tego osiągnięcia w celu przećwiczenia wszystkich procedur, zarówno tych przed startem, jak i po lądowaniu.

SN6

Około miesiąca później, bliźniaczy prototyp o nazwie SN6 powtórzył wyczyn SN5 i również wzbił się w powietrze na wysokość 150 metrów, po czym wylądował 200 metrów od miejsca startu. W teście użyto jednego Raptora o numerze seryjnym 29 (SN29).

Lot testowy SN6 na wysokość 150 metrów / Credits SpaceX

SN7.1

SN7.1 jest zbiornikiem testowym i podobnie jak SN7, służy do sprawdzenia nowego materiału oraz jakości wykonanych spawów. Zbudowano go z użyciem blachy nierdzewnej 304L. Obecnie trwają jego testy i za kilka dni planuje się zniszczyć go na nowo-powstałym stanowisku (Pad B), aby poznać jego granice wytrzymałości.

Po lewej Starhopper, po prawej SN7.1 podczas transportu na stanowisko testowe / Credits Nasaspaceflight
Po lewej Starhopper, po prawej SN7.1 podczas transportu na stanowisko testowe / Credits Nasaspaceflight

Najbliższe prace: SN8, SN9, SN10 i SN11

W trakcie budowy są co najmniej cztery prototypy. Te prototypy oznaczono SN8, SN9, SN10 i SN11.

SN8

Najbardziej zaawansowana jest budowa SN8, który według zapewnień Elona Muska ma posiadać stateczniki oraz czubek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy prototyp, który wykona długo oczekiwany lot na wysokość 20 kilometrów i bezpiecznie wyląduje. SN8 będzie posiadał trzy silniki Raptor. Spodziewany jest spektakularny manewr lądowania polegający na wykonaniu tzw. skoku na brzuch, co zaprezentowano na poniższej animacji.

Animacja przedstawiająca lot SN8 na wysokość 20 km / Credits C-bass Productions
Schemat montażu SN8 / Credits Brendan Lewis
Schemat montażu SN8 / Credits Brendan Lewis

SN9

Bliźniaczy do SN8 prototyp o nazwie SN9 wykona ten sam manewr lotu na 20 kilometrów.

Schemat montażu SN9 / Credits Brendan Lewis
Schemat montażu SN9 / Credits Brendan Lewis

SN10

Schemat montażu SN10 / Credits Brendan Lewis
Schemat montażu SN10 / Credits Brendan Lewis

SN11

Schemat montażu SN11 / Credits Brendan Lewis
Schemat montażu SN11 / Credits Brendan Lewis

Super Heavy

Lada dzień spodziewane jest rozpoczęcie budowy pierwszego prototypu Super Heavy (SN1). Obecnie trwają intentsywne prace nad dużo większym, dedykowanym stanowiskiem startowym. Niemal na ukończeniu jest również 81-metrowy budynek (high bay), gdzie będzie odbywać się montaż pierwszego członu dla Starshipa.

Postępy budowy Starshipa i rezultaty testów można śledzić w tym wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NSF)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.