SpaceX publikuje dokument Starship Users Guide

3

Pod koniec marca firma SpaceX opublikowała pierwszą wersję przewodnika dla potencjalnych użytkowników rakiety Starship.

Firma SpaceX od kilku lat pracuje nad “wielką” rakietą o nazwie Starship (wcześniej BFR). Aktualny (2020 rok) kształt tej rakiety to wielka stalowa konstrukcja o średnicy 9 metrów i wysokości 120 metrów, napędzana silnikami Raptor. Drugi stopień tej rakiety o długości 50 metrów funkcjonuje pod nazwą “Starship”, zaś pierwszy jako “Super Heavy”. Pierwsza prezentacja pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019.

Pod koniec marca 2020 firma SpaceX opublikowała “Starship Users Guide”, czyli przewodnik dla potencjalnych użytkowników tej rakiety. Jest to pierwsza wersja dokumentu, zawierająca podstawowe informacje. W dokumencie można m.in. znaleźć podstawowe informacje na temat dostępnej przestrzeni dla wynoszonego ładunku. Firma SpaceX przewiduje, że podczas jednego startu rakieta Starship będzie w stanie wynieść 1-3 satelity telekomunikacyjne na orbitę geostacjonarną (GEO) lub całą konstelację małych satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub też 1-2 satelity telekomunikacyjne wraz z zestawem mniejszych satelitów. Możliwe są także aktualnie niemożliwe do przeprowadzenia opcje lotu: instalacja pojazdu, który powróci wraz z rakietą na Ziemię lub też lot z astronautami na pokładzie (w wersji załogowej).

Wstępne możliwości rakiety Starship są oceniane na ponad 100 ton na LEO i ponad 21 ton na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Loty w kierunku Księżyca czy Marsa będą wymagać tankowania na orbicie.

Dokument z pewnością będzie rozwijany w kolejnych miesiącach, w miarę postępu prac oraz testów nad rakietą Starship.

Dokument jest dostępny na stronie SpaceX.

(S-X)

3 komentarze

  1. Na Twitterze Elon Musk poprawił informacje z tego dokumentu i napisał, że na LEO może lecieć ładunek o wadze do 150 ton i tak samo dalej w przestrzeń po uprzednim zatankowaniu.

    • Racja, złożyła się jak rozdeptana puszka po piwie. Można było zauważyć że ten Cylinder złożył się w miejscu łączenia dużego zbiornika od dołu i małego na górze . tam w tym miejscu jest górna kopuła dolnego zbiornika i dolna kopuła górnego zbiornika i pusta przestrzeń z Izolacją pomiędzy nimi i jak Górny zbiornik został napełniony do pełna to ciężar jego był tak duży że z klapnął tą pustą część z cienkimi ściankami i izolacją pomiędzy tymi zbiornikami .