Pierwszy w Polsce Marsobus wyjechał na ulice Kielc

0

Dlaczego marsjańska ziemia ma charakterystyczny rdzawy kolor? Jak długo trwa rok na Czerwonej Planecie i jakie polskie urządzenia biorą udział w misjach marsjańskich? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania wystarczy wsiąść do pierwszego w Polsce marsjańskiego autobusu edukacyjnego, który we wtorek 20 sierpnia wyruszył na ulice Kielc.

Pierwszymi pasażerami Marsobusu byli przedstawiciele mediów i pozostali uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej trasę kosmicznego pojazdu. Autobus wyjechał już na miasto i został włączony do regularnego taboru MPK, co oznacza, że od tej chwili będzie kursował na wielu różnych liniach. Marsobus będzie można spotkać na ulicach Kielc aż do 13 września, a więc do rozpoczęcia finału międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge (ERC), który odbędzie się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

“Zawody, jak i towarzysząca im Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych to wydarzenie otwarte, gdzie każdy może z bliska obserwować zmagania łazików na specjalnie przygotowanym torze marsjańskim.”– mówi Łukasz Wilczyński, CEO Planet Partners, pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu edukacyjnego autobusu i dodaje: “Marsobus ma za zadanie popularyzować wiedzę o kosmosie i zaszczepiać pasję do nauki u osób w każdym wieku. We wnętrzu pojazdu umieściliśmy mnóstwo ciekawostek o Marsie, które z pewnością zainteresują najmłodszych, ale także informacje o rodzimych firmach mających wkład w eksplorację kosmosu, co pozwoli nam budować świadomość o polskim sektorze kosmicznym wśród dorosłych.”

Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały charakterystyczne dla Czerwonej Planety kolory. Dzięki temu, pasażerowie będą mogli nie tylko lepiej poznać Marsa i dowiedzieć się m.in., jakie polskie instrumenty są już obecne w marsjańskich misjach, ale również poczuć jego wyjątkowy klimat. Podróż Marsobusem to także sposób na przybliżenie mieszkańcom Kielc szerszego tła wydarzenia ERC, którego będą gospodarzami.

W dniach 13-15 września do stolicy Województwa Świętokrzyskiego przyjedzie niemal 400 młodych konstruktorów z 5 kontynentów, którzy na oczach publiczności powalczą o zwycięstwo. Na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych i towarzyszące jej warsztaty oraz prelekcje dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. W roli komentatora wystąpi Karol Wójcicki, twórca „Z głową z gwiazdach”, a wśród gości znajdą się m.in. Tomasz Rożek – znany dziennikarz i popularyzator nauki, autor fanpage „Nauka.To lubię” czy Piotr Kosek – prowadzący największy w Polsce astronomiczny program internetowy „Astrofaza”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

(ERC)

Comments are closed.