Nieudany start CZ-4C (23.05.2019)

2

Dwudziestego trzeciego maja doszło do prawdopodobnie nieudanego startu rakiety CZ-4C z wojskowym satelitą Yaogan-33. (Zaktualizowane!)

Aktualizacja (23.05.2019, 15:55 CEST) – Chiny oficjalnie potwierdziły nieudany start. W tym locie zawiódł trzeci stopień CZ-4C.

Start CZ-4C z Yaogan-33 / Credits – Roger C
Do startu rakiety CZ-4C doszło 23 maja około godziny 00:45 lub 00:53 CEST. Start odbył się z kosmodromu Taiyuan. Zdjęcia wykonane przez obserwatoriów potwierdzają, że start odbył się w terminie.

Na pokładzie tej rakiety znajdował się satelita Yaogan-33. Przeznaczenie tego satelity jest wojskowe. Z tego powodu Chiny nie dostarczyły wielu informacji o starcie. Wiadomo jednak było, że rakieta miała wynieść satelitę na orbitę o wysokiej inklinacji.

Kilkadziesiąt minut po starcie pojawiły się doniesienia, że ten lot zakończył się niepowodzeniem. Z dostępnych informacji nie wynika, w którym momencie rakieta zawiodła, choć pojawiły się spekulacje związane z nietypowym wyglądem smugi gazów wylotowych rakiety. Może ona sugerować nieprawidłową pracę pierwszego lub drugiego stopnia rakiety.

Zwykle Chiny około 30-60 minut po starcie publikują ogłoszenie o udanym locie rakiety – nawet dla lotów wojskowych (ogłaszanych oczywiście jako cywilne i naukowe). Tak tym razem nie nastąpiło, co zdaje się potwierdzać, że start zakończył się niepowodzeniem.

Ten nieudany start może mieć duży wpływ na kolejne rakiety serii CZ-4. Na ten rok zaplanowano łącznie dziesięć startów tej rodziny rakiet. Jest możliwe, że te starty zostaną opóźnione do przyszłego roku.

(NSF, PFA)

2 komentarze

  1. Opss

    Info z przyszłości: nadal jest 24 maja 9:51
    A w takim razie jeszcze numery lotto poproszę