Lot na ISS dla wybitnych Rosjan?

0

Dimitrij Rogozin zapowiedział możliwość bezpłatnego lotu “wybitnych Rosjan” na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Od maja 2018 funkcję dyrektora Roskosmosu pełni Dimitrij Rogozin. Wcześniej, w latach 2011 – 2018, Rogozin pełnił funkcję wicepremiera Rosji. Roskosmos pełni rolę zarówno centralnego zakładu przemysłowego jak i narodowej agencji kosmicznej Rosji.

W połowie kwietnia 2019 Rogozin zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości Rosja ma zamiar zorganizować bezpłatne uczestnictwo “wybitnych Rosjan” w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Ma to nastąpić już po wznowieniu lotów turystycznych na Stację, co obecnie planowane jest na koniec 2020 lub 2021 rok.

Wiele z rosyjskich zapowiedzi ma często charakter polityczny. Można zakładać, że w określonych przypadkach Rosja nie zdąży sprzedać wolnego miejsca w Sojuzie “turyście kosmicznemu” lub też to miejsce się zwolni “w ostatniej chwili” – i przy okazji nie zostanie sprzedane “miejsce zapasowe”. Wówczas zastąpienie niedoszłego turysty osobą określaną jako “wybitny Rosjanin” będzie miało względnie niski koszt dla Roskosmosu i jednocześnie duży rezultat polityczny. Realnie jednak można się spodziewać bardzo wyjątkowych sytuacji, w której rzeczywiście taki “wybitny Rosjanin” odwiedzi ISS.

(RK)

Comments are closed.