Udany start rakiety Vega z PRISMA

2

Europejska rakieta Vega wyniosła 22 marca włoskiego satelitę PRISMA.

Do startu rakiety Vega doszło 22 marca 2019 o godzinie 02:50 CET z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie rakiety Vega znalazł się włoski satelita Precursore Iperspettrale della Missione Applicativa (PRISMA). Lot przebiegł prawidłowo i PRISMA znalazł się na orbicie heliosynchronicznej o wysokości około 615 km.

Start rakiety Vega z PRISMA – 22.03.2019 / Credits – Arianespace

Satelita PRISMA będzie wykonywać obserwacje Ziemi (EO). Jest to mały hiperspektralny satelita EO, którego głównym celem jest demonstracja zaawansowanych technik obserwacyjnych na małej platformie. Łącznie PRISMA jest w stanie wykonywać obserwacji na 237 pasmach na zakresie widzialnym i podczerwonym. Rozdzielczość tego satelity ma wynosić około 30 metrów.

Masa startowa satelity PRISMA wyniosła 879 kg, z czego 90 kg to ładunek obserwacyjny. Satelita jest zdolny do wykonywania manewrów orbitalnych, w tym precyzyjnego pozycjonowania swojego układu optycznego względem wybranych punktów na powierzchni naszej planety. Misja PRISMA jest planowana na minimum pięć lat.

(PFA)

2 komentarze

  1. heliocentryczna na pułapie 615 km. ponad chromosferą? Ale czad!
    Z jakiego to materiału !?