Space3ac zaprasza 60 startupów

0

Do gdańskiego programu akceleracji startupów Space3ac, przyłączyły się w roli Odbiorców Technologii Orange Polska S.A., OT Logistics S.A.,  Olivia Business Centre, Pekabex S.A., Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, Valmont Polska Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Oznacza to dla polskich startupów szansę na współpracę z jedną z tych firm, przy jednoczesnym wsparciu finansowym z budżetu akceleratora w wysokości nawet 200 tys. złotych. Rekrutacja do programu Space3ac właśnie się rozpoczęła i będzie trwać do końca kwietnia.

Rozpoczynająca się właśnie, piąta już, edycja akceleratora Space3ac organizowana jest przez gdańską firmę  Blue Dot Solutions w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski.

W pierwszej rundzie projektu, organizatorzy poszukują około 20 młodych firm, które wdrożą pilotażowo innowacyjne rozwiązania z zakresu technologii sektora kosmicznego, smart city oraz biogospodarki.

Rozwiązania wdrażane przez startupy, mają być odpowiedzią na wyzwania, jakie przedstawili w akceleratorze Odbiorcy Technologii. Akcelerator Space3ac, oprócz umożliwienia współpracy z renomowanymi firmami, udzieli także startupom wsparcia finansowego (nawet 200 tys. złotych na jeden startup) oraz merytorycznego, w postaci wysokiej klasy mentoringu.

Logo Space3ac

Logo Space3ac

– Mamy za sobą doświadczenia z trzech edycji akceleratora. – mówi Wojciech Drewczyński z Blue Dot Solutions, CEO akceleratora Space3ac. – Praca z dużym partnerem przemysłowym jest dla startupów ogromnym wyzwaniem, jednak historie naszych absolwentów udowadniają, że przy odpowiednim wsparciu, można mu sprostać i wiele na tym zyskać.

Oczekiwania Odbiorców Technologii.
Odbiorcy Technologii w Space3ac poszukują startupów, które swoim rozwiązaniem technologicznym będą w stanie odpowiedzieć na konkretne potrzeby.
– Innowacyjność pozwala osiągnąć przewagę nad konkurencją. Dzięki niej, zamiast konkurować tylko ceną, możemy oferować klientom nowe produkty i usługi. – mówi Leszek Tomaszewski z Orange Polska S.A., Ekspert R&D. – Orange Polska jest jedną z najbardziej otwartych na nowe pomysły polskich firm. Dzięki Space3ac zamierzamy pozyskać do współpracy start-upy tworzące dojrzałe rynkowo rozwiązania z dziedziny Customer Experience, Internet of Things oraz Big Data. W rozwiązaniach pro-klienckich nacisk kładziemy na wsparcie usług cyfrowych, digitalizację i automatyzację procesów, inteligentne systemy identyfikacji i weryfikacji, analizę korzystania z usług oraz rozszerzoną rzeczywistość. W dziedzinie Internetu Rzeczy zainteresowani jesteśmy przede wszystkim szeroko rozumianymi rozwiązaniami Smart City, a także specyficznymi zastosowaniami IoT w monitoringu oraz Digital Signage. W przypadku Big Data priorytet mają rozwiązania optymalizujące zarządzaniem danymi i ich kontekstową analizą.

Grupa Kapitałowa OT Logistics działa w obszarze logistyki, transportu i spedycji. To sektor, w którym cyfryzacja może odegrać istotną rolę w optymalizacji kosztów i ograniczeniu wpływu na środowisko.
Nowe rozwiązania IT mogą pomóc nam między innymi w lepszej alokacji zasobów, monitorowaniu przewozów, podniesieniu efektywności transportu, a także, co istotne, w komunikacji z klientami. Liczymy na wypracowane wspólnie z polskimi start-upami nowe rozwiązania IT, które pozwolą na usprawnienie naszych operacji – mówi Krzysztof Kleinszmidt dyrektor IT Grupy Kapitałowej OT Logistics.

– Podstawą idei funkcjonowania Olivia Business Center jest spotkanie ze sobą w jednym miejscu korporacji o globalnym zasięgu, z ambitnymi młodymi przedsiębiorcami chcącymi twórczo rozwijać swój potencjał w globalnej skali. – mówi Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre. – Formuła akceleratora Space3ac jest nam w związku z tym bardzo bliska i jesteśmy przekonani o jej wielkim potencjale, szczególnie, że tym razem sami będziemy mieli możliwość skorzystania z dobrodziejstw współpracy z młodymi spółkami technologicznymi z Polski.

– Przystępujemy do programu z dużymi oczekiwaniamimówi Bartłomiej Płonka, prezes Zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o.Jesteśmy wiodącym w Polsce ośrodkiem zajmującym się rozwojem technologii i wytwarzaniem elementów kompozytowych stosowanych w nowoczesnych sektorach, głównie przemyśle lotniczym i kosmicznym, czy motoryzacyjnym. Współpraca ze startupami i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju naszej firmy i być może skutkować będzie wdrożeniem na rynek na przykład nowego rodzaju produktów z poszyciem kompozytowym. Jesteśmy też zainteresowani współpracą z firmami wykorzystującymi dane satelitarne do kreowania usług naziemnych. Dodatkowo liczymy, że w ramach realizacji programu akceleracyjnego będziemy mogli nawiązać współpracę z innymi dużymi przedsiębiorstwami – połączenie sił może stanowić dodatkową wartość tej inicjatywy.

Valmont Polska Sp. z o.o. jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji konstrukcji wsporczych w obszarze infrastruktury drogowej, telekomunikacji, przesyłu energii, konstrukcji przemysłowych i rynku energii. Valmont jest również największym producentem kompletnych systemów nawadniania dla rolnictwa dużej skali i dostawcą usług cynkowania i malowania. Firma ma 84 zakłady w 23 krajach świata i jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE), a w Polsce posiada jeden z największych zakładów produkcyjnych w Europie.
– Akcelerator Space3ac to pierwszy projekt Valmont, w którym rozwiązań dla wyzwań technologicznych i biznesowych poszukiwać będziemy we współpracy ze środowiskiem startupowym. – mówi Tomasz Zając, Project Manager w Valmont Polska. – Valmont poszukuje nowego impulsu rozwoju w obszarach takich jak big data czy wirtualna rzeczywistość. Liczymy na na innowacyjne, świeże i dynamiczne podejście inkubowanych w akceleratorze firm. Szukamy sposobu na zintegrowanie posiadanych przez firmę systemów informatycznych pozwalające na zoptymalizowanie wszystkich prowadzonych procesów od projektowania poprzez produkcję, magazynowanie, sprzedaż aż po dostawę do klienta. Valmont planuje rozpocząć współpracę ze startupami specjalizującymi się w budowaniu narzędzi informatycznych wspierających działalność firm produkcyjnych.

 Ze startupami współpracujemy od lat. Port Gdańsk, jako najszybciej rozwijający się port Europy, stawia na innowacje i nowe technologie. Interesują nas najnowocześniejsze rozwiązania możliwe do wykorzystania w zakresie gospodarki morskiej, które ułatwią funkcjonowanie portu, przyspieszą obsługę ładunków, a także wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz pozwolą jeszcze lepiej dbać o ochronę środowiska. Z tych rozwiązań korzystać chcą także nasi kontrahenci, a my, wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom, chcemy zaproponować rozwiązania sprawdzone i przetestowane wcześniej w porcie tłumaczy Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor ds. Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Program akceleracyjny Space3ac łączy duże firmy i startupy technologiczne dostarczające im innowacyjne rozwiązania. Organizowany przez firmę Blue Dot Solutions, akcelerator skupia się na wspieraniu młodych firm tworzących rozwiązania technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem technologii kosmicznych segmentu downstream (tj. nawigacja satelitarnej, geolokalizacji, obserwacji Ziemi itd.). Organizatorzy Space3ac mają już za sobą 3 edycje akceleratora, w tym jedną zrealizowaną w ramach pilotażu programu Scale Up. Obecnie trwa także czwarta edycja programu, organizowana w oparciu o program Poland Prize.

*Blue Dot Solutions sp .z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. ,,Space3ac Scale Up II”. Celem programu jest połączenie innowacyjnych startupów i zespołów z dużymi przedsiębiorstwami i funduszami VC z Polski, które poszukują innowacji w obszarach: Sektora Kosmicznego, Biogospodarki i Smart City. Wartość projektu (wydatki kwalifikowalne): 15 960 500.00 PLN. Dofinansowanie projektu z UE: 15 000 000 PLN

* * *

Kontakt:

Marcin Popiel
Blue Dot Solutions, +48 732 681 351, marcin.popiel@bluedotsolutions.eu

Comments are closed.