Aleksiej Owczynin i Tyler Hague ponownie polecą na ISS

1

Załoga feralnego lotu Sojuza MS-10, któremu awaria rakiety nośnej w październiku uniemożliwiła lot na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz kolejny poleci w kosmos. Aleksiej Owczynin i Tyler Hague zostali włączeni do załogi Sojuza MS-12, zaplanowanego na marzec 2019 roku.

W awaryjnym locie z 10 października kapsuła Sojuza MS-10 nie osiągnęła orbity. Astronauci w czasie krótszym od 20 minut powrócili na Ziemię po trajektorii balistycznej i wylądowali około 400 km na północny wschód od Bajkonuru. Na szczęście załoga przeżyła lot bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Tuż po tym nieudanym starcie rozpoczęła dochodzenie specjalnie powołania komisja. Bardzo szybko skupiono się na nieprawidłowej separacji jednego z czterech członów pierwszego stopnia rakiety Sojuz. Zadaniem tej komisji było ustalenie przyczyn nieprawidłowej separacji oraz określenie działań korygujących. Pierwsze (nieoficjalne) doniesienia sugerowały, że nieprawidłowe umocowanie bolca łączącego jeden z członów pierwszego stopnia spowodowało awarię. To umocowanie miało być wynikiem zbyt mocnego przykręcenia bolca do centralnej części rakiety i miało być błędem ludzkim.

Wyniki dochodzenia zostały zaprezentowane 1 listopada. Komisja ustaliła, że przyczyną awarii było zagięcie trzpienia jednego z sensorów o nieco ponad sześć stopni. Ten sensor odpowiada za prawidłową separację członu. Zagięcie trzpienia nastąpiło podczas montażu członu w Bajkonurze. Następnie, podczas lotu Sojuza MS-10 nie doszło do otwarcia osłony, która odpala silniczek oddzielający ten stopień od centralnego członu. To doprowadziło do kolizji z centralnym członem w miejscu zbiornika paliwa.

Szybka identyfikacja awarii pozwoliła na przeprowadzenie kolejnych lotów rakiety Sojuz w różnych wariantach, które mają jednak taki sam system odłączania członów. 3 grudnia do ISS dotarła kapsuła Sojuza MS-11 z trójką astronautów na pokładzie. Na początku grudnia NASA ogłosiła również, że członkami załogi Sojuza MS-12. Aleksiej Owczynin i Nick Hague udadzą się na półroczny lot na ISS z Christiną Koch-Hammock.

Przewidywane są również zmiany w kolejnych załogach. Pierwotnie Sojuzem MS-12 miał lecieć pierwszy astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego lot miał zostać przeprowadzony przed 2020 rokiem – czyli pięćdziesiątą rocznicą powołania tego państwa. Jednym ze proponowanych scenariuszy jest lot arabskiego astronauty jeszcze w październiku 2019. Wówczas musiałoby znaleźć się wolne miejsce w Sojuzie MS-12, którym mają powracać Owczynin, Hague i Koch. Sugeruje się przedłużenie lotu jednego z członków załogi na ISS do roku, zaś możliwa jest nawet sytuacja, gdzie kapsułą Sojuza wracaliby astronauci bez Rosjanina na pokładzie. Dalsze szczegóły dotyczące przydziału przyszłych załóg będą jeszcze ogłaszane.

(Polskie Forum Astronautyczne)

Jeden komentarz