Polska na IAC 2018

0

Na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym zostanie przedstawiona rekordowa liczba prezentacji z Polski.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC, ang. International Astronautical Congress) to jedno z najważniejszych wydarzeń światowego sektora kosmicznego. Na zjeździe organizowanym przez Międzynarodową Federację Astronautyczną (IAF) co roku pojawia się po kilka tysięcy przedstawicieli branży zarówno związanych z przemysłem, jak i środowiskami badawczymi oraz administracyjnymi.

Co roku IAC odbywa się w innej części świata. W 2014 kongres odbywał się w Toronto, w 2015 w Jerozolimie, w 2016 w meksykańskiej Guadalajarze a 2017 w Adelajdzie. W 2018 roku, na początku października, IAC będzie odbywał się na terenie centrum kongresowego w Bremie, ważnego punktu na mapie przemysłu kosmicznego w Niemczech. To tutaj w zakładach OHB powstają górne stopnie rakiety Ariane 5, jak i budowany był europejski wkład do załogowego statku kosmicznego MPCV Orion. W Bremie znajduje się również oddział terenowy Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz wieża zrzutu ZARM pozwalająca na przeprowadzenie krótkiej symulacji mikrograwitacji.

Polska na IAC 2018

Blue Dot Solutions od 2010 roku regularnie pojawia się na IAC. Zarówno w 2015 jak i w 2016 firma zorganizowała stanowisko polskiego sektora kosmicznego. W Bremie wygłoszone zostaną dwie prelekcje oraz jedna, w której jesteśmy współautorami. Więcej na temat naszych prezentacji na IAC 2018 można przeczytać we wcześniejszym artykule.

W tym roku na IAC znajdzie się rekordowa liczba prezentacji z Polski. Łącznie jest ich aż 30. We wcześniejszych latach na IAC rzadko było więcej niż 10 prezentacji z naszego kraju. Jest to z pewnością dowód na rozwój polskiego sektora kosmicznego.

Łącznie na IAC 2018 zaakceptowano 2660 wystąpień, z czego 2120 odbędzie się w formie “tradycyjnej”, a 540 w formie interaktywnej. Najwięcej prezentacji pochodzi z USA, a następnie z Niemiec, Chin i Francji.

Tematyka polskich prezentacji na IAC 2018

Tegoroczne polskie prezentacje na IAC 2018 obejmują dość szeroki zakres tematyczny. Duża część prezentacji będzie dotyczyć technologii rakietowych, zarówno rakiet suborbitalnych (takich jak SIR firmy SpaceForest), jak i procesu deorbitacji. Inna wyraźna część polskich publikacji dotyczy badań wykonywanych w habitacie LUNARES w Pile. Ponadto, kilka prezentacji dotyczy technologii dla misji planetarnych, w tym dla rozpoczętej niedawno wyprawy lądownika marsjańskiego InSight.

Największą liczbę zaakceptowanych abstraktów (jako główny autor) posiada Hamed Gamal Hamed Ali Ahmed, który uczestniczył w drugim programie stażowym ARP w firmie Blue Dot Solutions. Tematyka jego czterech prezentacji jest związana z technologiami rakietowymi.

IAC to nie tylko prezentacje, ale także duża wystawa. Co roku ponad stu wystawców z całego świata prezentuje swoje produkty oraz usługi w trakcie kongresu. W tym roku część wystawowa będzie bardzo duża i można będzie zobaczyć działanie wielu podmiotów – w tym polskich, na dedykowanym stanowisku krajowego sektora kosmicznego. Organizatorem będzie Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Polska Agencja Kosmiczna już teraz prosi krajowe podmioty o kontakt ws możliwości wystawiania się na stanowisku.

(IAC, ARP, BDS)

Comments are closed.