Problemy Avanti z satelitami Hylas

0

Grupa Avanti Communications poniosła straty finansowe związane z utratą wartości swoich satelitów telekomunikacyjnych.

Brytyjska spółka telekomunikacyjna oświadczyła, że poniosła straty w wysokości 114,1 miliona USD wynikających ze starzenia się swoich dwóch satelitów telekomunikacyjnych Hylas. Siedmioletni Hylas-1 przyniósł stratę 53,3 miliona dolarów, zaś pięcioletni Hylas-2 60,8 miliona dolarów.

Duży rozwój technologiczny systemów transmisyjnych u konkurencyjnych operatorów sprawił, że spółka ma problemy ze sprzedażą swoich usług. Dla grupy krytycznym punktem będzie wystrzelenie satelity Hylas-4, obecnie zaplanowanego na marzec 2018 roku na pokładzie rakiety Ariane 5. Ważący około czterech ton satelita został zbudowany przez Orbital ATK na bazie platformy GEOStar-3. Ma on świadczyć usługi telekomunikacyjne dla podmiotów w Afryce oraz Ameryce Łacińskiej.

Grupa Avanti ma również problem z Hylas-3. W tym przypadku jest to tylko nazwa payloadu telekomunikacyjnego umieszczonego na satelicie telekomunikacyjnym EDRS C (European Data Relay Satellite) rozwijanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Satelita miał być już gotowy w 2016 roku, jednak wszystko wskazuje, że zostanie wystrzelony nie wcześniej niż pod koniec 2018 roku.

Jednocześnie kilku klientów zrezygnowało z usług spółki w ostatnim czasie. Przykładowo Avanti procesuje się w sądzie arbitrażowym z indonezyjskim Ministerstwem Obrony, które zalega z płatnością 16,8 miliona dolarów. Z drugiej strony spółce udało się pozyskać klienta na usługi telekomunikacyjne z Afryki w ramach projektu Sat5G ufundowanego przez program Horyzont 2020.

Pod koniec zeszłego roku długi spółki wynosiły 562 miliony dolarów. Na początku roku zbiorą się akcjonariusze firmy, aby zatwierdzić plan restrukturyzacji, który zakłada spłacenie długu do 2023 roku

(SN)

Comments are closed.