Udany start PSLV

0

W poniedziałek 26 września pomyślnie wystartowała rakieta PSLV z ośmioma satelitami.

O godzinie 03:42 GMT 26 września ze stanowiska nr 1 Centrum Kosmicznego Satish Dhawan wystrzelona została indyjska rakieta Polar Satellite Launch Vehicle z ośmioma satelitami z Algierii, Indii, Kanady i USA. Był to 37 start PSLV.

Jako pierwszy satelizowany został ScatSat-1 – indyjski 371-kilogramowy satelita meteorologiczny do radarowych obserwacji cyklonów i burz tropikalnych (pasmo Ku). Satelita trafił na orbitę okołobiegunową o wysokości 730 km. Będzie on współpracował z podobnymi instrumentami umieszczonymi na ISS i europejskich satelitach MetOp.

ScatSat-1 / Credit: ISRO

ScatSat-1 / Credit: ISRO

Start był wyjątkowy pod względem użycia czwartego, ostatniego członu. Po raz pierwszy w misjach tej rakiety został odpalony dwukrotnie. Po drugim włączeniu dokonano satelizacji pozostałych siedmiu statków, które trafiły na niższe orbity (689 km) niż ScatSat.

Wśród nich znalazł się demonstracyjny satelita BlackSky Pathfinder 1, należący do amerykańskiej firmy BlackSky. To nowa firma na rynku obserwacji Ziemi. Satelita ma masę 44 kilogramów i stanowić będzie zaczątek konstelacji 60 satelitów wykonujących zdjęcia wysokiej rozdzielczości „na żądanie”. W odróżnieniu od dużych satelitów EO, te mają wykonywać zdjęcia gorszej jakości, ale częściej. Drugi podobny satelita ma trafić na orbitę za kilka miesięcy na pokładzie rakiety Falcon.

BlackSky Pathfinder 1 / Credit: BlackSky

BlackSky Pathfinder 1 / Credit: BlackSky

Trzy kolejne wyniesione satelity należały do Algierii: wywiadowczy AlSat 2B (117 kg; wyprodukowany przez Airbus D&S; rozdz. do 2,5 m), cywilny AlSat 1B do obserwacji Ziemi (103 kg, wyprodukowany przez SSTL), i mały edukacyjny satelita typu cubesat, AlSat-1N, również zbudowany dzięki pomocy SSTL w ramach współpracy brytyjskiej i algierskiej agencji kosmicznej.

Jak mówi B. Jayakumar, dyrektor poniedziałkowego lotu, możliwości PSLV zwróciły uwagi klientów zagranicznych, szczególnie wobec problemów rakiety Dniepr, związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

Na pokładzie znalazł się też kanadyjski CanX-7, który ma przetestować żagiel kosmiczny, a którego misja jest częściowo finansowana przez sił zbrojne Kanady.

Pozostałe dwa satelity, to indyjskie satelity studenckie Pratham i PiSAT.

(SD, SFN)

Comments are closed.