Vector Space Systems planuje w 2018 start małej rakiety nośnej

0

Amerykański start-up planuje w 2018 roku wystrzelić małą rakietę nośną.

Amerykański Vector Space Systems planuje w 2018 roku wystrzelić rakietę nośną własnego projektu, ogłoszono 20 lipca w Waszyngtonie. Firma przejęła też inne przedsiębiorstwo z branży kosmicznej, Garvey Spacecraft Corp. (GSC).

GSC od dziesięciu lat zajmuje się koncepcją i projektowaniem małych rakiet nośnych. Jej założyciel, John Garvey, zostanie głównym technologiem u nowego właściciela. Przejęcie pozwoli Vector pozyskać know-how i wypracowaną własność intelektualną firmy. To właśnie dzięki temu, na bazie dwustopniowej rakiety Nanosat Launch Vehicle, nad którą pracowało GSC, ma powstać nowa rakieta. Vector 1 ma wynosić ładunek 45 kg na LEO lub 25 kg na orbitę okołobiegunową.

Silniki obu członów rakiety są na końcu etapu rozwojowego i przeszły już wstępne testy. Suborbitalny start kwalifikacyjny silnika II stopnia ma odbyć się już 30 lipca tego roku na terenie pustyni Mojave. Kolejny test planowany jest na wrzesień z kosmodromu Pacific Spaceport na alaskańskiej wyspie Kodiak. Firma rozważa również starty z Florydy.

Pierwszy lot orbitalny rakiety Vector 1 ma odbyć się w roku 2018. Właściciele firmy planują 12 startów w 2019 roku. Dyrektor firmy Jim Cantrell mówi, że firma sprzedała już 30 startów dla dwóch, nieujawnionych klientów.

(SN)

Comments are closed.