Dzień informacyjny sektora kosmicznego w Krakowie (25.04.2016)

1

Dwudziestego piątego kwietnia w Krakowie odbył się dzień informacyjny sektora kosmicznego. Na tym wydarzeniu wystąpili przedstawiciele różnych polskich środowisk technologicznych oraz z ESA.

Kraków to jeden z najsilniejszych ośrodków polskiego sektora kosmicznego. Oprócz bardzo dobrych uczelni (AGH, Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Jagielloński) w Krakowie działa kilka firm realizujących projekty w sektorze kosmicznym, zarówno w branży downstream jak i upstream. Jest to także miejsce, w którym powstaje wiele nowych spółek o charakterze technologicznych.

Dwudziestego piątego kwietnia na Politechnice Krakowskiej odbył się dzień informacyjny dla sektora kosmicznego. Przemówienia wygłosili przedstawiciele polskiej agencji kosmicznej POLSA, Krajowego Punktu Kontaktowego, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz krakowskich środowisk naukowych oraz technologicznych. Nie zabrakło także przedstawicieli firm związanych ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego, w tym Planet PR oraz Blue Dot Solutions.

Po niektórych z prezentacji odbyła się dyskusja na temat obecnego kierunku rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Padały m.in. pytania o aktywność firm w różnych regionach Polski, wsparcie ze strony POLSA oraz współpracę pomiędzy przemysłem a nauką.

Prezentacja Blue Dot Solutions dotyczyła różnych mechanizmów wsparcia nowych projektów w sektorze kosmicznym: od inicjatyw takich jak zeszłoroczny Startup Weekend Space, poprzez coroczne edycje konkursu Galileo Masters, aż do tworzonego akceleratora technologii kosmicznych Space3ac i kolejnych kroków związanych z inkubacją powstałych spółek. Pierwsze efekty tych działań są już teraz widoczne, ale zdecydowanie jest potrzebna współpraca pomiędzy różnymi podmiotami z całej Polski.

(BDS)

Jeden komentarz

  1. Jest ktoś w stanie wymienić nazwy firm krakowskich które zajmują się branżą kosmiczną ?