Progress M-29M odcumował od ISS

2

Od tylnego węzła modułu Zwiezda odcumował logistyczny statek Progress M-29M. Tym samym zwolnił się port na przybycie kolejnego rosyjskiego pojazdu logistycznego.

Odcumowanie rozpoczęło się 30 marca o godzinie 14:16 GMT. Zamiast typowego szybkiego spalenia w atmosferze ziemskiej, tym razem statek pozostanie na orbicie jeszcze przez dziewięć dni. Kontrolerzy lotu przetestują zachowanie pojazdu w ramach eksperymentu Izgib.

Progress zostanie wprowadzony w lot autonomiczny. Eksperyment będzie mierzył wartości mikro-przyśpieszeń na różnych wysokościach orbity i ustawienia statku.


Nagranie z odcumowania Progressa M-29M. Credits: SpaceVids.tv

Miejsce tylnego węzła modułu Zwiezda zajmie Progress MS-02, który zostanie wystrzelony z kosmodromu Bajkonur 31 marca. Cumowanie do stacji odbędzie się 2 kwietnia. W ostatnich dniach ku stacji udał się również pojazd logistyczny Cygnus OA-6, zaś w drugim tygodniu kwietnia wystrzelona zostanie kapsuła Dragon, której głównym ładunkiem jest nadmuchiwany, testowy moduł BEAM.

2 komentarze

  1. Halo!!!
    Żyjecie?!
    F9 wylądował na barce!
    A u was nawet “transmisji na żywo” nie było.

    • Tak… problem z pamięcią… czyszczenie pomogło, choć troszkę dziwne, że problem był tylko z Waszą stroną. Dzięki za podpowiedź.