Misja 47 załogi ISS

1

W piątek, 18 marca ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartuje trzech nowych astronautów. Na orbitę uda się dwóch Rosjan oraz Amerykanin.

W skład załogi Sojuz TMA-20M wchodzą Aleksiej Owczynin (1 lot), Oleg Skripoczka (2 lot) oraz Jeffrey Williams (4 lot). Start odbędzie się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na orbicie astronauci dołączą do przebywających od 15 grudnia Jurija Malenczenki (6 lot), Timothy’ego Peake (1 lot) oraz Timothy’ego Kopry (2 lot).

Owczynin, Skripoczka oraz Williams pozostaną na stacji do początku września 2016 roku. Wracając na Ziemię Jeffrey Williams pobije amerykański rekord pobytu w przestrzeni kosmicznej, który właśnie został ustanowiony przez Scotta Kelly’ego. Jednocześnie Williams będzie prowadził specjalną relację, w której będzie dzielił się doświadczeniami z budowy stacji kosmicznej. Jest on jednym z astronautów, którzy brali udział w pierwszych misjach wahadłowców do ISS. Williams był uczestnikiem misji STS-101 Atlantisa w 2000 roku, której celem było dostarczenie wyposażenia do wówczas dwumodułowej stacji kosmicznej.

Załoga Sojuza TMA-20M: od lewej Williams, Owczynin, Skripoczka. Credits: NASA

Załoga Sojuza TMA-20M: od lewej Jeff Williams, Aleksiej Owczynin, Oleg Skripoczka. Credits: NASA

Podczas pobytu załogi 47 do ISS dołączony zostanie między innymi nadmuchiwany moduł BEAM. Zbudowany przez Bigelow Aerospace tester technologii zostanie dołączony do modułu Tranquility ISS. Sam BEAM będzie odwiedzany przez załogę jedynie sporadycznie w celu sprawdzenia szczelności i zachowania nowej konstrukcji w przestrzeni kosmicznej. Docelowo Bigelow Aerospace planuje zbudować drugi moduł BEAM, który zostanie wykorzystany jako śluza powietrzna w nowej komercyjnej stacji kosmicznej. Dla NASA będzie to zaś test technologii, który może zostać wykorzystany w przyszłych lotach poza niską orbitę okołoziemską.

Bigelow BEAM zadokowany do ISS / Credit: NASA

Bigelow BEAM zadokowany do ISS / Credit: NASA

Zaloga 47 przetestuje również demonstrator zestawu do ćwiczeń MED-2 (Miniature Exercise Device-2). W celu zmniejszenia redukcji masy mięśniowej każdy załogant codziennie ćwiczy na specjalnej aparaturze na pokładzie ISS. Rozkładany sprzęt zajmuje jednak wiele miejsca i zminiaturyzowany sprzęt pozwoli lepiej wykorzystać alokacje masy i rozmiaru sprzętu podczas przyszłych lotów poza niską orbitę okołoziemską.

ISS jest stale zamieszkana przez człowieka od marca 2001 roku.

1 komentarz

  1. Cos czytalem u was, ze Bigelow ma ciezar jakos kolo 55ton i jak narazie nie ma rakiety ktora by to wyniosla , a tu nowinka , ze to za ich kadencji? Czyzby nie znam czegos o postepach nad SLS?